Globalne "cięcia" wśród bankowców sięgają już ponad 73 tys.

opublikowano: 03-12-2019, 13:15

W bieżącym roku ogłoszono już kilka dużych restrukturyzacji w sektorze bankowym. Jak do tej pory, zapowiedziane redukcje zatrudnienia obejmują 73,4 tys. stanowisk. W cięciach przewodzi Europa.

We wtorek, o czym pisaliśmy wcześniej, o planie likwidacji około 8 tys. miejsc pracy poinformował włoski gigant bankowy, UniCredit. W efekcie, tylko w europejskim ramieniu globalnej bankowości pracę ma stracić ponad 63 tys. osób. Stanowi to 86 proc. zapowiedzianych redukcji na całym świecie.

Liczby podkreślają słabość europejskich banków, ponieważ gospodarka regionu zorientowana na eksport jest zagrożona  międzynarodowymi sporami handlowymi, podczas gdy ujemne stopy procentowe wpływają na dochody z pożyczek. W przeciwieństwie do USA, gdzie programy rządowe i rosnące stopy pomogły pożyczkodawcom szybko powrócić do życia po kryzysie finansowym, banki w Europie wciąż walczą o odzyskanie równowagi. Wiele banków zwalnia pracowników i sprzedaje firmy, aby zwiększyć rentowność. 

Wspomniany wcześniej UniCredit liczy, że kolejna runda redukcji miejsc pracy pomoże wyeliminować 1 mld EUR  kosztów brutto.

Zdecydowanie lepiej sytuacja wygląda za Atlantykiem, gdzie liczba pracowników banków amerykańskich ustabilizowała się po kryzysie w 2008 r. Ogółem w całej Ameryce Północnej do zwolnienia – na obecną chwilę – jest 3869 pracowników bankowych.

Najmniejsze redukcje, opiewające na zaledwie 513 stanowisk ogłoszono w przypadku instytucji z Azji Pacyficznej.

Niekwestionowanym „królem” redukcji zatrudnienia w ujęciu podmiotowym jest Deutsche Bank, który zapowiedział zwolnienie 18 tys. pracowników. Wiceliderem rankingu został UniCredit z 8 tys. a ostatnie miejsce na pudle przypadło hiszpańskiemu Santanderowi z wynikiem na poziomie 5,4 tys.  

036950dd-4556-4e30-aabc-314ab0b280bd
Frankowicze kontra banki
Informacje dla zadłużonych we franku szwajcarskim. Rozstrzygnięcia z sal sądowych, opinie prawników, bankierów i zainteresowanych problemem
ZAPISZ MNIE
Frankowicze kontra banki
autor: Kamil Zatoński
Wysyłany co dwa tygodnie
Kamil Zatoński
Informacje dla zadłużonych we franku szwajcarskim. Rozstrzygnięcia z sal sądowych, opinie prawników, bankierów i zainteresowanych problemem
ZAPISZ MNIE

Administratorem Pani/a danych osobowych będzie Bonnier Business (Polska) Sp. z o. o. (dalej: my). Adres: ul. Kijowska 1, 03-738 Warszawa.

Kliknij w link w wiadomości, aby potwierdzić subskrypcję newslettera.
Jeżeli nie otrzymasz wiadomości w ciągu kilku minut, prosimy o sprawdzenie folderu SPAM.
© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Tadeusz Stasiuk, Bloomberg

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Tematy