Globalne fundusze ruszyły na rynki wschodzące

Anna Borys
opublikowano: 06-05-2008, 00:00

Międzynarodowi zarządzający masowo wycofują kapitał z rynku pieniężnego. Według Emerging Portfolio Fund Research, z funduszy inwestujących na tym rynku wycofano w ostatnim tygodniu kwietnia aż 32,4 mld USD. Warto pamiętać, że to był tydzień poprzedzający decyzję Fedu. Amerykańskie władze monetarne obniżyły wtedy stopy procentowe o kolejne 25 pkt baz. (do 2 proc.). Kapitał szerokim strumieniem przepłynął na rynki wschodzące. Parkiety azjatyckie przyciągnęły 1,4 mld USD. To już szósty tydzień z rzędu, gdy inwestorzy dokupują akcje azjatyckich firm. Do Chin trafiło 0,58 mld USD. Wygląda na to, że globalni gracze przestali obawiać się o spadek amerykańskiej konsumpcji. Wierzą, że duże cięcia podatkowe złagodzą rosnącą inflację i presję na zyski spółek w Stanach Zjednoczonych.

W ostatnim tygodniu kwietnia dużym zainteresowaniem cieszyły się także fundusze typu BRIC (inwestują w Brazylii, Rosji, Indiach i Chinach). Te kraje przyciągnęły na swoje parkiety 0,46 mld USD. Tym samym był to najlepszy tydzień od początku tego roku. Miliard dolarów trafił do funduszy typu GEM. Inwestują one na wszystkich parkietach wschodzących w zależności od bieżącej sytuacji rynkowej.

Kapitał omijał za to szerokim łukiem rynki rozwinięte. Wszystkie parkiety dojrzałe w tym okresie odnotowały ujemne saldo przepływów. Z Wall Street wyparowało 2,83 mld USD. Japonia odnotowała 54. tydzień odpływu kapitału w ciągu ostatnich 56 tygodni. Na minusie znalazły się też europejskie parkiety.

Anna Borys

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Anna Borys

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu