Globalne fundusze wracają na rynki wschodzące

Anna Borys
opublikowano: 04-03-2008, 00:00

To był najlepszy tydzień dla rynków wschodzących od początku roku. Według Emerging Portfolio Fund Research i Deutsche Banku między 20 a 27 lutego na te rynki trafiło 1,7 mld USD. Najchętniej wybierano region EMEA (Wschodząca Europa, Bliski Wschód i Afryka). Uwagę inwestorów w tym obszarze nadal przykuwa Rosja. To był drugi pod względem napływów najlepszy tydzień w tym roku dla tego parkietu. Główny indeks giełdy rosyjskiej, Russian RTS Index, wzrósł w tym okresie o 3,8 proc. Od początku roku zaś jest on na 10-procentowym plusie.

Modna stała się także Ameryka Łacińska. Latynoskie parkiety przyciągnęły 0,55 mld USD. Do łask międzynarodowych zarządzających wrócił także rynek chiński. Wprawdzie napływ był symboliczny — zaledwie 0,18 mld USD. Jednak liczy się fakt, że saldo przepływów jest dodatnie pierwszy raz od 11 tygodni. Kapitał płynął także do produktów inwestycyjnych, które działają na wszystkich rynkach rozwijających się (+ 0,47 mld USD). Dostosowują one aktywa zależnie od sytuacji na parkietach.

Warto wspomnieć, że był to także najlepszy tydzień od początku roku dla wszystkich funduszy międzynarodowych. Po raz pierwszy w tym okresie inwestorzy sprzedawali na rynku pieniężnym, żeby kupować akcje. Najwięcej kapitału przyciągnęły parkiety Europy Zachodniej. Ich saldo wyniosło +1,62 mld USD. Trochę słabiej na tym tle wypadło Wall Street (+ 0,55 mld USD). Tylko Japonii nie udało się przyciągnąć świeżego kapitału. Parkiet Kraju

Kwitnącej Wiśni był między 20 a 27 lutego 0,04 mld USD na minusie.

Anna Borys

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Anna Borys

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu