Globalne nastroje wsparły złotego

  • Marek Rogalski
opublikowano: 10-04-2018, 22:00

Polska waluta radziła sobie we wtorek dość dobrze, po tym jak słowa chińskiego prezydenta Xi Jinpinga złagodziły obawy dotyczące eskalacji potencjalnej wojny handlowej w relacji USA — Chiny.

Wprawdzie nie poznaliśmy jeszcze potencjalnych dat rozpoczęcia negocjacji pomiędzy obydwoma krajami, ale rynki finansowe zdają się grać pod taki scenariusz. Dolar powrócił do spadków, co zwyczajowo wspierało rynki wschodzące. W przypadku pary EUR/USD znaczenie miały też słowa jednego z członków Europejskiego Banku Centralnego, który dał do zrozumienia, że możliwy byłby wcześniejszy ruch na stopie depozytowej.

W środę kluczowym tematem w kraju będzie posiedzenie Rady Polityki Pieniężnej. Po tym, jak miesiąc temu wybrzmiała ona dość „gołębio”, a w tym czasie poznaliśmy słabe dane nt. inflacji CPI, raczej nie należy spodziewać się zmian kursu. Niemniej, jeżeli członkowie RPP zaczną wyraźniej podkreślać, że stopy procentowe mogłyby pozostać niezmienione aż do 2020 r., może to zaszkodzić złotemu. W szerszym kontekście może on jednak pozostać relatywnie silny, jeżeli sprzyjać będzie temu globalny klimat. Przy czym największą przestrzeń do spadku mają USD/PLN i CHF/PLN, a najmniejszą EUR/PLN i GBP/PLN. Warto wspomnieć, że Bank Anglii może już 10 maja zdecydować się na podwyżkę stóp procentowych.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Marek Rogalski, główny analityk walutowy DM BOŚ

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu