Rynki obligacji o krok od bessy

opublikowano: 16-10-2017, 13:37
aktualizacja: 16-10-2017, 13:37

Przekroczenie przez rentowności amerykańskich 10-latek pułapu 2,4 proc. grozi końcem wieloletniej hossy, ostrzega Blil Gross.

We wrześniu rentowności 10-lenich obligacji USA zwyżkowały o 21 punktów bazowych, czemu towarzyszyły zwyżki dochodowości na innych rynkach papierów skarbowych, w tym polskim. W USA rentowności zanotowały największy wzrost od listopada, kiedy wybór Donalda Trumpa na prezydenta doprowadził do wyprzedaży nie lubiących inflacji papierów. Mimo późniejszej korekty rentowności wciąż sięgają 2,29 proc., o 11 punktów mniej od pułapu, którego trwałe przekroczenie zdaniem inwestora – miliardera Billa Grossa będzie oznaczało koniec trwającej od lat 80. hossy w obligacjach.

- Jeśli rentowności wyjdą powyżej 2,4 proc., to prawdopodobnie będzie to oznaczało złamanie wieloletniego trendu wzrostowego, a inwestujący w obligacje będą zmuszeni wejść w defensywę – mówił w wywiadzie dla telewizji Bloomberg Bill Gross, zarządzający funduszem Janus Henderson Global Unconstrained Bond Fund.

W zbliżeniu się rentowności do 2,40 proc. pomogła najniższa od 2001 r. stopa bezrobocia oraz wzrost wynagrodzeń w gospodarce USA. Zdaniem specjalisty kolejnymi bodźcami do zwyżek rentowności będą schodzące dane o inflacji. Przy szybszej inflacji i spokoju na rynkach grudniowa podwyżka stóp Fedu jest niemal pewnikiem, zauważał Bill Gross. Dalsze zwyżki rentowności (a więc spadki cen obligacji) obstawiają także traderzy. Do najbardziej popularnych na rynku opcji należą te dające prawo do sprzedaży obligacji 10-letnich przy rentownościach sięgających od 2,45 do 2,55 proc. Mimo wielu znanych zarządzających zapowiadało koniec obligacyjnej, a to do tej pory żadnemu ni udało się go trafnie przewidzieć.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Marek Wierciszewski, Bloomberg

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Tematy