Globalne rynki zdominowane przez światowy handel i politykę

  • PAP
opublikowano: 25-09-2018, 10:01

Europejskie giełdy rozpoczęły handel pozytywnym akcentem i indeksy prawie wszędzie zwyżkują. Światowy handel i polityka USA - to zdominowało globalne giełdy. W środę będzie czas Fed - podają maklerzy.

Zobacz więcej

Giełda w Londynie (LSE - London Stock Exchange)

Bloomberg

Zwyżkom na parkietach w Europie przewodzą akcje spółek finansowych, energetycznych i health care.

Walory Shell drożeją o 0,8 proc., a BP drożeje o 0,6 proc. w reakcji na notowania ropy Brent - powyżej 80 dolarów za baryłkę.

Glencore drożeje o 2,6 proc. po ogłoszeniu, że podwyższy program buyback o 1 mld USD.

W centrum uwagi rynków pozostaje światowy handel i polityka USA.

Władze USA wprowadziły w poniedziałek cła na kolejne chińskie towary warte 200 mld dolarów rocznie. Chiny odpowiedziały odwetowymi taryfami na amerykański eksport za 60 mld dolarów rocznie i odwołały planowane spotkanie z przedstawicielami USA w sprawie rozmów dotyczących relacji handlowych.

Inwestorzy zwracają też uwagę na USA w innym kontekście - zastępca prokuratora generalnego Rod Rosenstein ma zostać odwołany ze stanowiska. Rosenstein jest odpowiedzialny za nadzór nad dochodzeniem specjalnego prokuratora Roberta Muellera ws. „Russiagate”. W czwartek ma dojść do spotkania Rosenstaina i Trumpa.

Z kolei nominowany przez prezydenta Donalda Trumpa na sędziego Sądu Najwyższego USA Brett Kavanaugh oświadczył w poniedziałek, że nie zrezygnuje z ubiegania się o to stanowisko, mimo że już druga kobieta oskarżyła go o niestosowne zachowanie seksualne. Prezydent Trump i republikanie nadal udzielają mu pełnego poparcia.

We wtorek inwestorzy poznają wskaźniki makro z USA: indeksy FHFA i S&P CoreLogic dotyczące cen nieruchomości, wskaźnik Richmond Fed oraz indeks zaufania konsumentów opracowany przez Conference Board.

Gracze rynkowi czekają też na wystąpienia bankierów z EBC - Petera Praeta i Benoita Coeure.

W środę będzie czas Fed - analitycy oceniają, że podczas dwudniowego posiedzenia zapadnie decyzja o podwyższeniu stóp procentowych, już po raz trzeci w tym roku. Decyzja zostanie ogłoszona w środę o 20.00.

A we wtorek na rynku walutowym euro zyskuje 0,1 proc. do 1,1756 USD. brytyjski funt słabnie o 0,1 proc. do 1,3104 USD.

Rentowność 10-letnich UST rośnie o 1 pkt. bazowy do 3,09 proc.

Ropa WTI na NYMEX rośnie o 0,2 proc. do 72,26 USD/b.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: PAP

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu