Czytasz dzięki

Globalny rynek akcji najniżej od miesiąca

opublikowano: 13-08-2018, 16:27

Niepewność wywołana przez pogłębiający się kryzys walutowy w Turcji spowodowała, że indeks globalnego rynku akcji znalazł się najniżej od miesiąca, informuje Reuters.

Indeks MSCI World, odzwierciedlający stan rynków akcji w 47 krajach, spadał o 0,6 proc. w poniedziałek i o 1,75 proc. od otwarcia z piątku kiedy doszło do załamania notowań tureckiej liry.

Zobacz więcej

fot. Bloomberg

- Jest nastrój ucieczki od ryzyka spowodowany przez wyprzedaż tureckiej waluty. Obecnie widzimy szerszą wyprzedaż i wygląda to brzydko także na innych rynkach wschodzących – powiedział Reutersowi Philip Shaw, ekonomista Investec.

Zwrócił uwagę na wyraźne słabnięcie m.in.  południowoafrykańskiego randa i meksykańskiego peso. 

- Zapaść liry, która zaczęła się w maju, z pewnością pchnie gospodarkę Turcji w recesję, a może spowodować także kryzys bankowy – powiedział Reutersowi Andrew Kenningham, główny ekonomista Capital Economics. - To może być kolejny cios dla aktywów z rynków wschodzących – dodał. 

Ubezpieczenie od ryzyka niewypłacalności Turcji jest najdroższe od kryzysu finansowego z 2008 roku.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Marek Druś

Polecane