Globalny wskaźnik zadłużenia do PKB na rekordowym poziomie

opublikowano: 13-01-2020, 20:23

W trzecim kwartale 2019 r. globalny wskaźnik zadłużenia do PKB osiągnął nowy rekordowy poziom 322 proc.

Jak wynika z zaprezentowanego w poniedziałek raportu Institute of International Finance, w okresie lipiec-wrzesień minionego roku zadłużenie zwiększyło się o prawie 10 bln USD do 252,6 bln USD w porównaniu z analogicznym okresem 2018 r. Wzrosło przy tym zadłużenie wszystkich sektorów, od gospodarstw domowych przez rządowe po obligacje korporacyjne.

Szacunki IIF wskazują, że  dług sektora instytucji rządowych i samorządowych w stosunku do PKB wzrósł do około 102 proc. PKB, czyli o 1,6 punktu procentowego więcej niż rok wcześniej. Dług publiczny w Chinach rósł w najszybszym rocznym tempie od 2009 r.

Dług publiczny w relacji do PKB osiągnął nowy najwyższy poziom w Stanach Zjednoczonych i Australii. Zadłużenie gospodarstw domowych do PKB osiągnęło rekordowy poziom w Belgii, Finlandii, Francji, Libanie, Nowej Zelandii, Nigerii, Norwegii, Szwecji i Szwajcarii.

IIF oczekuje, że „niskie stopy procentowe i luźne warunki finansowe” spowodują, że całkowity dług globalny przekroczy 257 bln USD w pierwszym kwartale 2020 roku.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Tadeusz Stasiuk, Bloomberg

Być może zainteresuje Cię też:

Polecane