Głodowy protest w Cukrowni Wożuczyn

Polska Agencja Prasowa SA
21-08-2006, 15:41

W jednym z pomieszczeń w budynku biurowca Cukrowni Wożuczyn w Lubelskiem ośmiu pracowników rozpoczęło w poniedziałek przed południem protest głodowy.

W jednym z pomieszczeń w budynku biurowca Cukrowni Wożuczyn w Lubelskiem ośmiu pracowników rozpoczęło w poniedziałek przed południem protest głodowy.

"Dotychczasowe rozmowy komitetu protestacyjnego z zarządem Krajowej Spółki Cukrowej (KSC) nie wniosły niczego nowego, dlatego podjęliśmy decyzję o zaostrzeniu naszego protestu" - powiedział przewodniczący NSZZ Solidarność w Cukrowni Wożuczyn Jacek Monsiel.

"Uważamy, że nieprzeprowadzanie kampanii cukrowniczej w tym roku i redukowanie załogi przed wdrożeniem produkcji bioetanolu ma na celu wyeliminowanie Wożuczyna z przyszłej produkcji i doprowadzenie do tego, że jedne zakłady dostają wszystko, a inne, takie jak nasz, nic" - dodał Monsiel.

W cukrowniach, których działalność jest wygaszana, będzie możliwe uruchomienie produkcji biokomponentów do biopaliw, ale uruchomienie takiej produkcji wymaga inwestycji.

Przedstawiciele trzech związków działających w Cukrowni Wożuczyn zgodnie podkreślają, że na ich terenie należącym do najbiedniejszych w euroregionie jest bardzo dobra baza surowcowa do produkcji biokomponentów, jest także załoga potrzebująca pracy.

Rzecznik prasowy Krajowej Spółki Cukrowej Łukasz Wróblewski powiedział w poniedziałek PAP, że kierownictwo spółki w najbliższy czwartek rozmawiać będzie z załogą w Wożuczynie.

"Zdajemy sobie sprawę z negatywnych społecznych skutków wdrażanej restrukturyzacji w spółce, ale nie ma od niej odwrotu. Jesteśmy jedynym i ostatnim producentem cukru z polskim kapitałem, chcąc przetrwać musimy uwzględniać rynkowe realia wypływające choćby z faktu napływu na rynki unijne taniego cukru z trzciny" - powiedział Wróblewski.

Restrukturyzację KSC rozpoczęto w 2004 r.; polega ona na koncentracji produkcji oraz obniżeniu kosztów. W maju ubiegłego roku podjęto decyzję o zamknięciu siedmiu cukrowni. Dwie zakończyły działalność przed rokiem, w pięciu zaś wyłączenie z produkcji miało nastąpić w tym roku. W trzech z tych cukrowni podpisano już porozumienia z załogami, a w dwóch - w tym w wożuczyńskiej - trwają jeszcze, choć nie bez problemów, pertraktacje.

"Wszystkim pracownikom Cukrowni Wożuczyn przedstawiamy poważne propozycje m.in. finansowanej przez spółkę zmiany kwalifikacji, zmiany miejsca pracy np. na Lublin z pokryciem kosztów dojazdów, zaś dla tych, którzy zdecydują się na odejście mamy odprawy w wysokości do 70 tys. zł" - zapewnił Wróblewski.

Koncern Krajowa Spółka Cukrowa Polski Cukier SA jest największym polskim wytwórcą cukru i jednocześnie największą polską firmą branży rolno-spożywczej. Dysponuje prawie 40-proc. udziałem w rynku krajowym i 4-proc. udziałem w rynku UE.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Polska Agencja Prasowa SA

Być może zainteresuje Cię też:

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Tematy

Puls Biznesu

Puls Inwestora / Głodowy protest w Cukrowni Wożuczyn