Głosowanie w Sejmie ws nowego prezesa NBP w środę

opublikowano: 04-01-2007, 17:58

W środę Sejm będzie gotowy do głosowania nad kandydaturą Sławomira Skrzypka na prezesa Narodowego Banku Polskiego.

Marszałek Marek Jurek powiedział, że w środę Sejm będzie gotowy do głosowania nad kandydaturą Sławomira Skrzypka na prezesa Narodowego Banku Polskiego.

"Od poniedziałku Sławomir Skrzypek będzie odbywał spotkania z klubami parlamentarnymi. W poniedziałek jest już umówiony z klubem LPR. Na wtorek z klubami PiS i SLD" - zapowiedział Jurek na czwartkowej konferencji prasowej w Sejmie.

Jak dodał, również w poniedziałek odbędzie się posiedzenie sejmowej Komisji Finansów Publicznych, która będzie opiniować kandydaturę Skrzypka.

Prezydent Lech Kaczyński przesłał do Sejmu wniosek z kandydaturą Skrzypka w środę wieczorem. Sejm, który zatwierdza kandydata zgłoszonego przez głowę państwa, ma głosować nad kandydaturą Skrzypka 10 stycznia.

Tego dnia kończy się także kadencja obecnego prezesa NBP Leszka Balcerowicza. Powołanie prezesa NBP wymaga bezwzględnej większości głosów w Sejmie.

Jurek ocenił kandydaturę Skrzypka jako "dobrą". Według marszałka Sejmu, jest on osobą, "która posiada wyrobione poglądy społeczne i duże doświadczenie publiczne, zarówno w przedsiębiorczości jak i administracji publicznej". "Myślę, że jest dobrze przygotowanym kandydatem" - stwierdził marszałek.

Pytany o wypowiedź szefa LPR Romana Giertycha, który powiedział w czwartek, że jest "mało prawdopodobne" by Liga poparła kandydaturę Skrzypka, Jurek stwierdził, że "jest to akt sprzeciwu wobec polityki prezydenta".

"Uważam, że są wszelkie dane, żeby w sprawie zarekomendowanej kandydatury mieć zaufanie do prezydenta. Byłbym bardzo zdziwiony, gdyby stronnictwa, które weszły do koalicji, w ogromnym stopniu powołanej dzięki osobistemu zaangażowaniu prezydenta, zakwestionowały jego propozycję" - powiedział marszałek.

Jak dodał, tam, gdzie konstytucja zastrzega wyłączne prawo zgłaszania kandydatury dla prezydenta "nie jest sprawą właściwą by był on ograniczany w swoich decyzjach przez inne czynniki".

Jak podkreślił Jurek, dla niego "byłoby rzeczą naturalną, że ugrupowania współpracujące z prezydentem poprą jego kandydata". "Jest to kandydatura silna i zasługująca na poparcie" - ocenił.(DI, PAP)

 

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Gospodarka / Głosowanie w Sejmie ws nowego prezesa NBP w środę