Główne indeksy GPW wzrosły, sektor bankowy wrócił do poziomu sprzed roku

  • PAP
opublikowano: 01-03-2021, 19:18

W poniedziałek główne indeksy na GPW notowały wzrosty rzędu 0,7-2,2 proc., przy czym najmocniejsze były duże spółki. WIG20 wspierany był przez sektor bankowy, którego indeks wrócił do poziomów notowanych na początku marca ubiegłego roku. Ponad 15-proc. wzrostem wyróżnił się Alior Bank.

"Nowy miesiąc na światowych rynkach, w tym także na GPW, rozpoczął się w bardzo dobrych nastrojach. Dla warszawskiego parkietu jest to szczególnie istotne, gdyż została zatrzymana fala spadkowa, z którą mieliśmy do czynienia od połowy ubiegłego miesiąca. Jeżeli pozytywne nastroje w najbliższych dniach zostaną utrzymane, możliwy będzie ruch w kierunku najbliższych lokalnych oporów, znajdujących się w przypadku WIG20 na 2.020 pkt." - powiedział PAP Biznes analityk DM Banku BPS, Artur Wizner.

fot. Marek Wiśniewski
fot. Marek Wiśniewski

"Wzrostem o ponad 4 proc. wyróżniły się banki, dla których próżno szukać informacji o poprawie sytuacji w sektorze. Spory udział we wzrostach miał Alior Bank, który zyskał ponad 15 proc. Bank kontynuował wzrosty po wynikach finansowych za IV kw. oraz zapowiadanym przez zarząd zysku w 2021 roku, przy czym ruch ten może być także związany z zamykaniem krótkich pozycji" - dodał.

Od otwarcia poniedziałkowych notowań najmocniejszy w WIG20 pozostawał Alior Bank. Jego notowania systematycznie rosły, a na koniec dnia kurs wzrósł 15,3 proc. do 25,12 zł i znalazł się najwyżej od roku. Notowania Alior Banku zwyżkowały czwartą sesję z rzędu.

Indeks sektora bankowego wzrósł o 4,1 proc. do 5.440 pkt. i jest najwyżej od 6 marca 2020 r.

Na zamknięciu poniedziałkowej sesji WIG20 zyskał 2,22 proc. do 1.949,57 pkt., WIG zwyżkował 1,83 proc. do 58.012,31 pkt., mWIG40 poszedł w górę o 0,74 proc. do 4.339,25 pkt., a sWIG80 wzrósł o 1,69 proc. do 17.825,93 pkt.

Obroty na GPW wyniosły ok. 1,3 mld zł, z czego 1.039 mln zł przypadło na spółki z WIG20. Największy handel odbywał się na akcjach CD Projektu (253 mln zł) oraz KGHM-u (102 mln zł).

W momencie zamknięcia notowań na GPW, niemiecki DAX rósł o 1,7 proc., a amerykański S&P 500 zyskiwał 2,2 proc.

Pod kreską znalazły się 4 z 15 indeksów sektorowych na GPW, w tym najmocniej zniżkowało budownictwo - o 2,1 proc. Wzrostom przewodziły banki - w górę o 4,1 proc. i leki - o 4,2 proc.

Poza Aliorem w WIG20 mocno rosły także pozostałe spółki finansowe: Pekao - o 5,7 proc., PZU - o 4 proc., PKO BP - o 3,6 proc., Santander - o 2,7 proc.

Opowieści z arkusza zleceń
Newsletter autorski Kamila Kosińskiego
ZAPISZ MNIE
×
Opowieści z arkusza zleceń
autor: Kamil Kosiński
Wysyłany raz w miesiącu
Kamil Kosiński
Newsletter z autorskim podsumowaniem najciekawszych informacji z warszawskiej giełdy.
ZAPISZ MNIE
Administratorem Pani/a danych osobowych będzie Bonnier Business (Polska) Sp. z o. o. (dalej: my). Adres: ul. Kijowska 1, 03-738 Warszawa. Administratorem Pani/a danych osobowych będzie Bonnier Business (Polska) Sp. z o. o. (dalej: my). Adres: ul. Kijowska 1, 03-738 Warszawa. Nasz telefon kontaktowy to: +48 22 333 99 99. Nasz adres e-mail to: rodo@bonnier.pl. W naszej spółce mamy powołanego Inspektora Ochrony Danych, adres korespondencyjny: ul. Ludwika Narbutta 22 lok. 23, 02-541 Warszawa, e-mail: iod@bonnier.pl. Będziemy przetwarzać Pani/a dane osobowe by wysyłać do Pani/a nasze newslettery. Podstawą prawną przetwarzania będzie wyrażona przez Panią/Pana zgoda oraz nasz „prawnie uzasadniony interes”, który mamy w tym by przedstawiać Pani/u, jako naszemu klientowi, inne nasze oferty. Jeśli to będzie konieczne byśmy mogli wykonywać nasze usługi, Pani/a dane osobowe będą mogły być przekazywane następującym grupom osób: 1) naszym pracownikom lub współpracownikom na podstawie odrębnego upoważnienia, 2) podmiotom, którym zlecimy wykonywanie czynności przetwarzania danych, 3) innym odbiorcom np. kurierom, spółkom z naszej grupy kapitałowej, urzędom skarbowym. Pani/a dane osobowe będą przetwarzane do czasu wycofania wyrażonej zgody. Ma Pani/Pan prawo do: 1) żądania dostępu do treści danych osobowych, 2) ich sprostowania, 3) usunięcia, 4) ograniczenia przetwarzania, 5) przenoszenia danych, 6) wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania oraz 7) cofnięcia zgody (w przypadku jej wcześniejszego wyrażenia) w dowolnym momencie, a także 8) wniesienia skargi do organu nadzorczego (Prezesa Urzędu Ochrony Danych Osobowych). Podanie danych osobowych warunkuje zapisanie się na newsletter. Jest dobrowolne, ale ich niepodanie wykluczy możliwość świadczenia usługi. Pani/Pana dane osobowe mogą być przetwarzane w sposób zautomatyzowany, w tym również w formie profilowania. Zautomatyzowane podejmowanie decyzji będzie się odbywało przy wykorzystaniu adekwatnych, statystycznych procedur. Celem takiego przetwarzania będzie wyłącznie optymalizacja kierowanej do Pani/Pana oferty naszych produktów lub usług.

Po około 3 proc. zwyżkowały kursy CCC i KGHM-u.

"Na przeciwległym biegunie przez większą część dnia znajdował się CD Projekt, który zniżkował po piątkowej informacji o przesunięciu dat publikacji raportów finansowych, w związku z niedawnym atakiem hakerskim. Ostatecznie kurs zakończył sesję na plusie" - powiedział Artur Wizner.

Choć przez większą część dnia CD Projekt zniżkował najmocniej w indeksie, na koniec dnia zdołał z nadwyżką odrobić straty – wzrósł o 1,6 proc. do 240 zł.

Trzecią sesję z rzędu zniżkował kurs Allegro, tym razem o 2 proc., pogłębiając historyczne minimum do 63,07 zł.

"Kurs Allegro, po niewielkim wyhamowaniu na poziomie listopadowych minimów, kontynuuje rozpoczęty w grudniu ruch spadkowy" - ocenił Wizner.

Mocniej traciło tylko JSW – kurs spadł o 2,2 proc. do 34,5 zł.

Wśród małych i średnich spółek wzrostami po kilkanaście procent wyróżniły się Mabion i Polimex Mostostal - w górę po 13 proc. i Trakcja - o 12 proc.

Między 7 a 9 proc. rosły także Play Way, Cormay, Medicalgorithmics, BOŚ i MLP Group.

Data Walk i mBank zwyżkowały po blisko 6 proc.

Najmocniej zniżkowały Harper Gygienics - o 13 proc., PCC Rokita - o 9 proc. i Budimex - o 7 proc.

"Uwagę zwróciła w poniedziałek Elektrobudowa, której kurs wzrósł o blisko 50 proc., po pozytywnym dla spółki wyroku w postępowaniu arbitrażowym. Inwestorzy dostrzegają nadzieję w uratowanie dużej spółki, która miała wkład w powstanie niemal wszystkich elektrowni w Polsce" - powiedział Wizner.

W pierwszej części dnia kurs Elektrobudowy wzrósł o blisko 50 proc. i od godz. 12 do końca dnia pozostawał w fazie równoważenia. Notowania zamknęły się na poziomie 3,5 zł, co oznacza wzrost o 400 proc. od początku roku.

Spółka podała w piątek wieczorem, że ma otrzymać od PKN Orlen łącznie 14,6 mln zł i 1,38 mln euro tytułem podatku VAT oraz faktur niezapłaconych i niepotrąconych przez Orlen. Takie częściowe wyroki zapadły w postępowaniu arbitrażowym.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: PAP

Polecane