Główny chiński negocjator „ostrożnym optymistą” w sprawie umowy z USA

opublikowano: 21-11-2019, 08:52

Chiński wicepremier Liu He powiedział, że jest „ostrożnym optymistą” co do dogadania się USA i Chin w sprawie częściowej umowy handlowej.

Główny negocjator Chin wyraził taką opinię podczas wystąpienia w Pekinie na uroczystej kolacji przed New Economy Forum, twierdzą anonimowe źródła Bloomberga, które uczestniczyły w wydarzeniu. Po wystąpieniu Liu He miał powiedzieć w rozmowie z jednym z uczestników spotkania, że jest „zakłopotany” żądaniami strony amerykańskiej, ale przekonany, że tzw. Pierwsza Faza umowy handlowej pomimo to zostanie uzgodniona.

Liu He
Zobacz więcej

Liu He fot. Bloomberg

W ostatnim czasie za potencjalną przeszkodę do osiągnięcia porozumienia uważane są ustawy przyjęte w amerykańskim Senacie i Izbie Reprezentantów, wyrażające poparcie dla protestujących w Hongkongu. Zhang Yansheng, który w przeszłości pracował w  chińskiej Narodowej Komisji Rozwoju i Reform twierdzi jednak, że choć ustawy są negatywnym czynnikiem, to porozumienie handlowe może być osiągnięte jeszcze w tym roku.

- Optymistyczne stanowisko jest takie, że Pierwsza Faza umowy może być osiągnięta w tym roku, a bardziej pesymistyczne, że przeciągnie się to do przyszłego roku – powiedział Zhang, który obecnie jest szefem badań w Chińskim Centrum Międzynarodowej Wymiany Gospodarczej. – Myślę, że jeśli nie będzie takich zakłóceń jak niestosowne tweety, czy inne uwagi, jest prawdopodobieństwo osiągnięcia Pierwszej Fazy umowy w tym roku – dodał.

W środę Reuters popsuł nastroje na rynkach pisząc, że według jego źródeł możliwe jest iż do porozumienia handlowego USA i Chin nie dojdzie w tym roku. Oznaczałoby to, że nie da się uniknąć wprowadzenia w połowie grudnia zapowiadanego w USA cła na import z Chin wartości prawie 160 mld USD.

fa44e31e-90f7-11e9-bc42-526af7764f64
Poza scenariuszem
Newsletter poświęcony globalnym rynkom finansowym. Strategie inwestycyjne, alternatywne scenariusze, makrospojrzenie.
ZAPISZ MNIE
Poza scenariuszem
autor: Marek Wierciszewski
Wysyłany co dwa tygodnie
Marek Wierciszewski
Newsletter poświęcony globalnym rynkom finansowym. Strategie inwestycyjne, alternatywne scenariusze, makrospojrzenie.
ZAPISZ MNIE

Administratorem Pani/a danych osobowych będzie Bonnier Business (Polska) Sp. z o. o. (dalej: my). Adres: ul. Kijowska 1, 03-738 Warszawa.

Kliknij w link w wiadomości, aby potwierdzić subskrypcję newslettera.
Jeżeli nie otrzymasz wiadomości w ciągu kilku minut, prosimy o sprawdzenie folderu SPAM.
© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Marek Druś, Bloomberg

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Tematy