Główny ekonomista Pekao: inflacja wyraźnie spadnie w 2023 r.

PAP
opublikowano: 14-01-2022, 21:25

Wyraźnego spadku inflacji możemy się spodziewać w roku 2023, będzie to też rok, kiedy uda się zrównoważyć gospodarkę - powiedział w piątek na antenie TVP Info główny ekonomista Banku Pekao Ernest Pytlarczyk.

"Ja myślę że inflacja będzie niższa, wyraźnie niższa w 2023 roku. Myślę że to będzie poniżej 4 proc., widzę prognozy które nawet sugerują 2 proc. inflacji. Im bliżej końca roku tym pewnie będzie niższa" - powiedział Pytlarczyk.

Jego zdaniem, wydaje się, że rok 2023 będzie rokiem, kiedy już uda się zrównoważyć gospodarkę.

"2022 wygląda trochę tak jak rok stracony. W Europie i na świecie wchodzimy z już bardzo wysoką inflacją i te ceny po prostu skoczyły na przełomie roku, a więc ten wskaźnik będzie dość wysoki" - powiedział.

Zwrócił uwagę, że w trakcie ostatnich dwóch lat trwania pandemii "nauczyliśmy się", że jej efekty to zwiększanie inflacji a nie zmniejszanie, czy też deflacja, czyli zwiększają cen a nie zmniejszają.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Polecane