Gmina Łapy rozstrzygnie o budowie hipermarketu w Białymstoku

Polska Agencja Prasowa SA
23-02-2005, 14:42

Gmina Łapy (Podlaskie) rozstrzygnie sprawę wydania zgody na budowę hipermarketu w Białymstoku - zdecydowało Samorządowe Kolegium Odwoławcze (SKO) w tym mieście. Decyzję taką podjęto na wniosek inwestora, który chciał, by do rozpatrzenia sprawy wyznaczono inny urząd gminy niż białostocki.

Gmina Łapy (Podlaskie) rozstrzygnie sprawę wydania zgody na budowę hipermarketu w Białymstoku - zdecydowało Samorządowe Kolegium Odwoławcze (SKO) w tym mieście. Decyzję taką podjęto na wniosek inwestora, który chciał, by do rozpatrzenia sprawy wyznaczono inny urząd gminy niż białostocki.

Gmina Białystok odmawiała dotąd inwestorowi wydania zgody na budowę na jego działce dużego obiektu handlowego. Ten odwołał się do SKO, a Kolegium uznało, powołując się na przepisy kodeksu postępowania administracyjnego (kpa), że zachodzi podejrzenie, iż organ wydający decyzję odmowną nie jest bezstronny.

Jak powiedział PAP w środę prezes Zgromadzenia Ogólnego SKO w Białymstoku Wiesław Podhorodecki, istotny był przepis kpa mówiący, że jeżeli przedstawiciel gminy będącej zainteresowaną stroną (gmina Białystok jest właścicielem sąsiednichnieruchomości) orzeka w tej sprawie, to może nie być bezstronny.

"Kolegium chcąc zabezpieczyć się przed ewentualnym zarzutem, że gmina rozstrzyga we własnym interesie, postanowiło w ten sposób rozstrzygnąć sprawę. Oczywiście w tym konkretnym przypadku, co wcale nie znaczy, że tak będzie orzekało we wszystkich tego typu sprawach. To suwerenna decyzja składu orzekającego w tej konkretnej sprawie" - dodał Podhorodecki.

Powiedział, że jest to rozstrzygnięcie ostateczne i "nie pozostaje gminie nic innego, jak tylko przekazanie sprawy innemu organowi, czyli w tym przypadku Urzędowi Miasta w Łapach". Wyznaczony przez SKO samorząd nie może się od wydania decyzji uchylić.

Władze Białegostoku są zaskoczone decyzją SKO i uważają, że to ubezwłasnowolnienie samorządu. Rzecznik prezydenta miasta Tadeusz Arłukowicz powiedział PAP, że gmina dokumentów sprawy do Łap nie przekaże i zamierza zasięgnąć dodatkowych opinii prawnych.

Prezes Podhorodecki przyznał, że SKO nie może zmusić samorządu do niezwłocznego przekazania sprawy, bo nie ma przepisów, które dawałyby taką możliwość organowi odwoławczemu, jakim jest Kolegium wobec gminy.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Polska Agencja Prasowa SA

Najważniejsze dzisiaj

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Inne / Gmina Łapy rozstrzygnie o budowie hipermarketu w Białymstoku