Samorządy dostaną 36 mld zł na drogi

opublikowano: 22-02-2019, 15:32

Ministerstwo Infrastruktury przyklepało ostateczny plan finansowy Funduszu Dróg Samorządowych na ten rok. Najwięcej od rządu otrzymają gminy i powiaty na Mazowszu i Lubelszczyznie.

- We współpracy z przedstawicielami samorządów i minister finansów Teresą Czerwińską wypracowaliśmy zmiany, które pozwolą na lepsze wykorzystanie wsparcia rządu – poinformował minister infrastruktury Andrzej Adamczyk.

Zobacz więcej

Fot. Pixaby CC0

W czwartek ostatecznie uzgodniono limit wydatków na 2019 r. dla każdego z województw w ramach rządowego Funduszu Dróg Samorządowych (FDS). Z poślizgiem - pierwotnie planowano, że nabór wniosków ruszy już w styczniu, ale bez planu finansowego nie było to możliwe (informował o tym "Dziennik Gazeta Prawna"). 

Fundusz, flagowy program drogowy PiS, ma wspierać inwestycje w gminach i powiatach (budowę, przebudowę i remonty dróg). Pieniądze na konkretne inwestycje samorządowe będą przyznawane po weryfikacji wojewodów. 

- Fundusz Dróg Samorządowych, zgodnie z zapowiedzią premiera Mateusza Morawieckiego, umożliwia staranie się o pomoc także biedniejszym samorządom, poprzez uzależnienie dofinansowania od wysokości dochodów - mówi Andrzej Adamczyk. 

Maksymalne dofinansowanie na realizację zadania inwestycyjnego gminy lub powiatu będzie mogło sięgać 80 proc. całkowitych kosztów. Z FDS możliwe będzie także dofinansowanie zadań wieloletnich, a maksymalny limit wsparcia dla pojedynczego zadania wyniesie 30 mln zł. 

W pierwszym roku funkcjonowania do samorządów trafi nie więcej niż ok. 6 mld zł. Największy limit na wydatki ustalono dla gmin i powiatów woj. mazowieckiego. Pula na dofinansowanie zadań jednorocznych w tym regionie wyniesie 497, 5 mln zł, a zadań wieloletnich, które rozpoczną się w tym roku - 122,5 mln zł.  Na Lubelszczyźnie do rozdysponowania w tym roku będzie 426,2 mln zł na jednoroczne inwestycje, a na wieloletnie - 105 mln zł. Najmniej trafi na Opolszczyznę (kolejno na poszczególne rodzaje zadań - 94, 3 mln zł i 23,2 mln zł) oraz do woj. lubuskiego  (136,4 mln zł i 33,6 mln zł). 

- W ciągu 10 lat na zadania infrastrukturalne realizowane przez samorządy przeznaczymy 36 mld zł. Jeszcze nigdy na drogi powiatowe i gminne nie trafiły tak duże pieniądze - powiedział minister infrastruktury Andrzej Adamczyk.

Na Twitterze ruszyła wczoraj kampania promująca FDS. 

a2bc4ae2-8c2e-11e9-bc42-526af7764f64
Puls Samorządu
Newsletter o inwestycjach i finansach lokalnej administracji.
ZAPISZ MNIE
Puls Samorządu
autor: Aleksandra Rogala
Wysyłany raz w tygodniu
Aleksandra Rogala
Newsletter o inwestycjach i finansach lokalnej administracji.
ZAPISZ MNIE

Administratorem Pani/a danych osobowych będzie Bonnier Business (Polska) Sp. z o. o. (dalej: my). Adres: ul. Kijowska 1, 03-738 Warszawa.

Kliknij w link w wiadomości, aby potwierdzić subskrypcję newslettera.
Jeżeli nie otrzymasz wiadomości w ciągu kilku minut, prosimy o sprawdzenie folderu SPAM.
© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Aleksandra Rogala

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Tematy