Gminy mogą zwalniać

Małgorzata Grzegorczyk
opublikowano: 21-08-2006, 00:00

Od środy gminy znowu mogą zwalniać inwestorów z podatku od nieruchomości w ramach pomocy regionalnej. Trzeba się spieszyć, bo tylko do końca roku.

Na początku miesiąca Rada Ministrów przyjęła rozporządzenie w sprawie udzielania przez gminy pomocy regionalnej na wspieranie nowych inwestycji lub tworzenie nowych miejsc pracy związanych z nową inwestycją. Przewiduje ono, że gminy będą mogły zwalniać inwestorów z podatku od nieruchomości w ramach pomocy regionalnej. Tak naprawdę to nic nowego — było to możliwe od 1 maja do 31 grudnia 2004 r. Potem jednak prawo wygasło. Ministerstwo Finansów we współpracy z Urzędem Ochrony Konkurencji i Konsumentów (UOKiK) przygotowały nowe rozporządzenie, które zatwierdziła Komisja Europejska.

— Dzięki rozporządzeniu od 24 sierpnia gmina będzie mogła podjąć uchwałę dającą możliwość udzielenia pomocy regionalnej w postaci zwolnienia z podatku od nieruchomości. Rozporządzenie obowiązuje do końca tego roku, gdyż w latach 2007-13 obowiązują nowe wytyczne unijne dotyczące pomocy regionalnej — zapowiada Aneta Styrnik z UOKiK.

W kolejce

Nie ma wątpliwości, że to dobre wieści dla gmin i inwestorów, którzy powinni postarać się o możliwość skorzystania ze zwolnień.

— Bardzo dobrze, że to rozporządzenie wchodzi w życie, szkoda, że tyle czasu go nie było. To najważniejszy instrument gmin w przyciąganiu inwestorów. Dzięki niemu mają podstawę prawną do uchwalania pomocy publicznej dla przedsiębiorców — komentuje Sebastian Mikosz, były wiceprezes Polskiej Agencji Informacji i Inwestycji Zagranicznych.

Ale przedstawiciele zapobiegliwych gmin, które zwalniają już przedsiębiorców z podatku od nieruchomości, nie widzą w zmianach nic ciekawego.

Będą korzyści

— Przygotowując się na inwestycję LG, uchwaliliśmy na naszym terenie takie zwolnienie na pięć lat. Notyfikowała je Komisja Europejska — mówi Ryszard Pacholik, wójt gminy Kobierzyce pod Wrocławiem.

Ale także ta gmina skorzysta, bo obecnie nie trzeba będzie notyfikować pomocy w KE.

— I bez tego rozporządzenia wprowadziłem w gminie uchwałę de minimis, zgodnie z którą firma, która inwestuje w infrastrukturę techniczną gminy, może przez kilka lat liczyć na zwolnienia z podatków do 50 proc. wartości inwestycji — mówi Tomasz Bystroński, wójt gminy Nowosolna w Łódzkiem.

Jednak pomoc de minimis nie może przekroczyć 100 tys. EUR. Tymczasem rozporządzenie przewiduje wsparcie przy dużych projektach, gdzie pomoc wynosi nawet ponad 100 mln EUR.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Małgorzata Grzegorczyk

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu