Gniew przeceniony, to chętni są

Anna Pronińska
opublikowano: 11-05-2009, 11:10

Za nie mniej niż 16 mln zł gmina sprzeda krzyżacki zamek. Rokowania już w lipcu. Wtedy też rozstrzygną się losy zabytku.

Po fiasku dwóch kolejnych przetargów na sprzedaż XIII-wiecznego zamku gmina Gniew ogłosiła trzeci, w którym kupcy mogą przystąpić do indywidualnych rokowań.

— W lipcu będziemy przyjmować oferty i do końca miesiąca potrwają negocjacje — mówi Bogdan Badziong, burmistrz Gniewa.

Zainteresowanie przystąpieniem do rozmów wyraził Polmlek, czołowy producent mleka w kraju. W poprzednich przetargach firma nie zdecydowała się złożyć oferty ze względu na zbyt wysoką cenę wywoławczą — 41 mln zł.

— Cenę wyjściową obniżyliśmy do 24 mln zł. Od wynegocjowanej możemy, zgodnie z prawem, udzielić 50 proc. upustu. Czyli nie sprzedamy zamku za mniej niż 16 mln zł — wyjaśnia burmistrz Gniewa.

To jednak nie cena odstraszała kupców. Problemem jest skala inwestycji, jakich przyszły właściciel będzie musiał dokonać, aby przekształcić zamek w centrum hotelowo-konferencyjne. Według Pol-mleku, może to być kwota nawet 100 mln zł, a w czasach recesji banki nie są skore udzielać kredytów.

— Udało się nam uzyskać przyrzeczenie banku, że dostaniemy kredyt na 40 proc. planowanych inwestycji. Jeśli wszystko pójdzie po naszej myśli, to po zakupie zamku spróbujemy uzyskać niezbędne zgody i projekty związane z modernizacją zabytku do końca tego roku — mówi Andrzej Grabowski, współwłaściciel grupy Polmlek.

Pierwsze prace, polegające na zabezpieczeniu zamku przed degradacją, mają ruszyć na początku 2010 r.

— Mamy trudniejsze czasy, więc chcemy inwestycje finansować głównie z własnych pieniędzy. Dlatego wykonanie całego przewidzianego projektu zajmie nam co najmniej sześć lat. Gdybyśmy kupili zamek trzy lata temu, to zmodernizowanie go zajęłoby nam o wiele mniej czasu — uważa Andrzej Grabowski.

Zanim Polmlek przystąpi do restauracji zabytku, musi zmierzyć się z konkurencją.

Kupnem Gniewa zainteresowana jest również firma z Gdańska. Na razie jednak chce zachować anonimowość.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Anna Pronińska

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Nieruchomości / Gniew przeceniony, to chętni są