Godność kontra wolność słowa

Adam Sofuł
31-10-2006, 00:00

Jeżeli mocno ostatnio skłócone środowisko dziennikarskie jest jeszcze w czymkolwiek zgodne, to w tym, że obecne prawo dotyczące wolności słowa jest niedoskonałe. Przekonania tego nie podzielił Trybunał Konstytucyjny, który uznał przepisy kodeksu karnego, że dziennikarz może odpowiadać więzieniem (!) za pomówienie, za zgodne z Konstytucją RP (choć nie oceniał ich, czy są dobre czy złe), a konstytucyjna zasada ochrony godności ludzkiej nie może być naruszana przez zasadę wolności słowa.

Do tego werdyktu trzech sędziów zgłosiło zdanie odrębne (w tym odchodzący prezes TK Marek Safjan). Nie zmienia to jednak smutnego faktu, że do minimum spadły szanse na zmianę tych przepisów. Werdykt TK nie tylko nie daje do tego argumentu, lecz jest gwoździem do trumny. W ostatnich tygodniach media znalazły się w ogniu walki. Koalicja tropi układ w mediach komercyjnych, opozycja szuka politruków w publicznych. O tym, żeby dać dzien-nikarzom nieco więcej swobody, nie myśli żadna partia. Tendencja jest raczej odwrotna.

W obronie kwestionowanych przepisów stawali przed TK przedstawiciele Prokuratora Generalnego i Sejmu. Argumentowali, że zapewniają one ochronę przed pomówieniami zwykłym obywatelom. To prawda, ale niecała — głównymi (choć niejedynymi) beneficjentami tych zapisów są bowiem właśnie oni — politycy i funkcjonariusze publiczni. I choć do obrony przed dziennikarskimi błędami czy nieuczciwością wystarczającą zaporą mogłoby być prawo cywilne, oni oprócz zapory chcą mieć bat w postaci przepisów karnych. Dlatego wypada mieć nadzieję, że werdykt TK będzie początkiem, a nie końcem dyskusji na ten temat.

Zaporą przed dziennikarskimi błędami mogłoby być prawo cywilne, politycy oprócz zapory chcą mieć bat w postaci przepisów karnych.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Adam Sofuł

Być może zainteresuje Cię też:

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Puls Inwestora / Godność kontra wolność słowa