Goettig: Wzrost PKB w 2009 r. w okolicy zera

Biznes Informacje Polsat News
opublikowano: 26-02-2009, 11:57

Maja Goettig, główna ekonomistka BPH uważa, że polska gospodarka może zanotować tempo wzrostu "w okolicy zera" w tym roku. Jeśli jednak utrzyma się konsumpcja, Polska może być jednym z dwóch krajów w Europie, których PKB wzrośnie.   

Fragment rozmowy Biznes Informacji Polsat News (rozmawiał Bartosz Kurek - BK)

O prognozie wzrostu PKB

MG: Tempo wzrostu gospodarczego w Polsce może być w okolicach 0.

BK: Takie są prognozy pesymistów.

MG: Zakładając, że konsumpcja pozostanie w miarę stabilna, to daje wzrost gospodarczy w tym roku na poziomie 1,6, czyli realtywnie lepiej niż w innych krajach i to w krajach sąsiadujących. Taki wzrost to moja bazowa prognoza. Polska i Słowacja w takim scenariuszu to jedyne kraje Unii Europejskiej, które zanotują wzrost gospodarczy. Jednak wszystko zależy od decyzji zakupowych, od tego, jak bardzo pogorszy sie sytuacja na rynku pracy. Jeśli konsumpcja sie zmniejszy, to poziom gospodarczy może być niższy.

O decyzji Rady Polityki Pienieżnej

MG: Możemy ocenić to, co zrobiła Rada. Rada na pewno cały czas jest zdeterminowana, żeby wzrost gospodarczy wspierać, ale dyskusyjne jest, czy taka obniżka kosmetycna może jeszcze cos pomóc. To co wydaje się trochę niepokojące: Rada zdecydowała sie na obniżkę, a mogła raczej zasygnalizować, pokazać rynkowi, że zależy jej raczej na stabilności waluty.

BK: Może lepiej było poczekać na dane po I kwartale?

MG: Rada chyba nie chciała tak po prostu przerwać tego cyklu obniżania stóp, ale widać, że niepokoi ją sytuacja na rynku walutowym, bo skala obniżki została znacząco zmniejszona. W tej chwili, po tej 25 punktowej obniżce, czyli takiej kosmetycznej wydaje się prawdopodobne, że Rada na kilka miesięcy zastopuje swój cykl obniżek i będzie obserwować to, co się dzieje w gospodarce i to, co się dzieje ze złotym i ewentualnie w drugim kwartale powróci do obniżek, jeżeli by sie okazało, że sytuacja gospodarcza Polski nadal się pogarsza.

O wejściu do strefu euro

MG: Wszyscy ekonomiści się zgodzą, że brak porozumienia w sprawie euro, lub właśnie ewentualne prozumienie opozycji i rządzącej koalicji miałoby kolosalne znaczenie dla rynku walutowego. Nie ma co liczyć na razie na poparcie PiS dla zmiany konstytucji bez referendum.

BK: Ale po szczycie chyba jest całkiem nieźle?

MG: Zobaczymy. Ja bym chciała w to wierzyć, bo wtedy złoty na pewno by sie umocnił i nie ma wątpliwości, że rynki walutowe od razu by chcialy zdyskontować taką informację. Na pewno im szybsze wejście do strefy ERM2, tym lepsza sytuacja złotego.

BK: Czy to jest możliwe w tym roku? Pojawił się termin: maj.

MG: Rząd rzeczywiście jest zdeterminowany, żeby to zrobić i nie wycofuje się ze swoich deklaracji. Z drugiej strony trzeba przejść przez negocjacje z Europejskim Bankiem Centralnym i uzyskać zgodę. Dwie strony muszą ustalić po jakim kursie Polska może wejśc do strefy euro. (...) Przy takim kursie, po 4.70 za euro zdecydowanie nie będzie zgody na wejście Polski do strefy ERM2, dlatego że zbyt konkurencyjna byłaby Polska gospodarka. Dawałoby to zbyt dużą przewagę naszym eksporterom. Wydaje się więc, że złoty musi być mocniejszy niż 4,70. Okolice 4 zł to jest poziom, który pojawia się w spekulacjach. (...) Negocjacje rządu z EBC  będą trwały, ale wydaje się, że w tych "turbulentnych" czasach trudno będzie kurs w strefie ERM2 utrzymać, gdyby oczywiście zgoda na wejście nastąpiła. Pytanie tylko, czy taka zgoda będzie. Moim zdaniem w maju może się nie udać, ale może na początku przyszłego roku.

Maja Goettig jest jedną z 32 kandydatek w plebiscycie Pulsu Biznesu na Najbardziej Wpływową Kobietę Polskiej Gospodarki. Swój głos można oddać tutaj.


 

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Biznes Informacje Polsat News

Być może zainteresuje Cię też:

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Gospodarka / Goettig: Wzrost PKB w 2009 r. w okolicy zera