Goldenegg liczy na pozyskanie inwestora w tym roku

ISB
opublikowano: 25-01-2008, 14:25

Goldenegg Doradcy Finansowi może w tym roku pozyskać inwestora, który zapewni spółce kapitał na dalszy rozwój. Goldenegg chce znaleźć się w gronie 3-4 największych spółek doradztwa finansowego w ciągu 2 lat, powiedziała prezes spółki Małgorzata Kotańska w wywiadzie dla agencji ISB.

"Jesteśmy po rozmowach z grupą podmiotów i nie wykluczamy pozyskania inwestora w tym roku. Zależy nam, aby spółka rozwijała się jeszcze szybciej, niż dotychczas" - powiedziała ISB Kotańska.

Dodała, że obecny akcjonariat gwarantuje dalszy organiczny rozwój organiczny w tempie osiągniętym w 2007 roku, tj. przy 15-proc. wzroście wolumenu sprzedaży kredytów hipotecznych i 180-proc. wzroście sprzedaży produktów inwestycyjnych.

Proces poszukiwania inwestora spółka, śladem Ekspandera, powierzyła firmie doradczej. Kotańska nie ujawniła, jaki pakiet akcji Goldenegg byłby gotów sprzedać, ale nie wykluczyła, że mógłby to być pakiet kontrolny.

"Istotniejsze od tego, jakiej wielkości będzie to pakiet, jest to, co nowy inwestor mógłby zrobić dla rozwoju spółki" - powiedziała.

Dodała, że jej zdaniem inwestor daje lepsze perspektywy rozwoju Goldenegg niż rynek kapitałowy, m.in. dlatego, że spółka jest mało rozpoznawalna na rynku.

W ubiegłym roku Dom Kredytowy Notus, trzeci po Expanderze i Open Finance gracz na rynku pośrednictwa w kredytach hipotecznych, poinformował, że zamierza sprzedać pakiet 75% akcji i oczekuje dokapitalizowania wysokości 50 mln zł. Wartość wypłaconych kredytów wyniosła 1,27 mld zł w 2007 roku.

Zdaniem Kotańskiej, szybko rozwijający się rynek doradztwa finansowego czeka proces konsolidacji.

"Na rynku jest miejsce dla 3-4 firm największych spółek tej branży. Chcemy być w tym gronie w ciągu 2 lat" - powiedziała.

Goldenegg nie ujawnia wyników finansowych. Prezes powiedziała jedynie, że spółka będzie rentowna na koniec 2008 roku.

W 2007 roku Goldenegg sprzedaż 1721 kredytów hipotecznych (wzrost o 15% r/r) o wartości 455 mln zł i, jak powiedziała prezes, jest szansa, że 15-proc. tempo wzrostu kredytów pod względem wolumenowym utrzyma się w tym roku.

Wzrost sprzedaży produktów inwestycyjnych wyniósł 180% i wynikał w dużej mierze z niskiej bazy 2006 roku. "Spodziewam się, że w tym roku tempo wzrostu sięgnie co najmniej 100%. To jest bardzo konserwatywne założenie" - podkreśliła prezes.

Kotańska powiedziała, że w związku z sytuacją na światowych rynkach, Goldenegg skoncentruje się na sprzedaży produktów długoterminowych: strukturyzowanych oraz unit-link.

Na koniec grudnia Goldenegg miał 180 doradców, a w tym roku ich liczba ma wzrosnąć o ok. 100 osób. Na 1 biuro przypada średnio 3-4 doradców, znaczna część doradców jest mobilna. W 2008 roku wzrośnie także liczba oddziałów - do 20 wobec 15 obecnie.

Goldenegg pośredniczy obecnie w sprzedaży produktów kredytowych 20 banków, 8 TFI i 6 ubezpieczycieli.

"Ta liczba dostawców produktów jest w zasadzie optymalna, będziemy natomiast włączać do oferty produkty dostawców zagranicznych - już posiadamy produkty Franklin Templeton, czy Fortis. Prowadzimy rozmowy na ten temat z dwoma kolejnymi towarzystwami" - powiedziała Kotańska.

W strukturze sprzedaży w 2007 roku, liczonej w wolumenach, dominowały kredyty (70%), a ok. 30% stanowiły produkty inwestycyjne. Cel na ten rok to zmniejszenie do 60% udziału kredytów, przy jednoczesnym zwiększeniu udziału produktów inwestycyjnych, a docelowa struktura przewiduje rozłożenie 50/50.

Akcjonariat Goldenegg jest bardzo rozdrobniony, stanowi go kilkadziesiąt osób fizycznych, w tym członkowie zarządu, oraz spółek. (ISB)

Agnieszka Morawiecka

amo/tom

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: ISB

Być może zainteresuje Cię też:

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Prawo / Goldenegg liczy na pozyskanie inwestora w tym roku