Goldman radzi kupować surowce i gotówkę

opublikowano: 09-05-2018, 14:29
aktualizacja: 09-05-2018, 14:32

Bank inwestycyjny Goldman Sachs doradza swoim klientom, aby kupowali surowce i gotówkę w ciągu najbliższych kilku miesięcy. Zdaniem amerykańskiej instytucji, dadzą one wyższą stopę zwrotu niż akcje, które wydają się tłumić nastroje, realizując trend niewielkiego wzrostu w tym roku.

Utrzymujemy naszą opinię „przeważaj” dla rynku towarów, który do tej pory był najsilniejszą klasą aktywów i nadal ma najsilniejszy potencjał zwrotny w perspektywie krótkoterminowej. Opieramy nasze stanowisko na optymistycznych prognozach, w szczególności odnośnie ropy i miedzi – twierdzi Christian Mueller-Glissmann,  strateg Goldman Sachs.

Zobacz więcej

Goldman Sachs

Bloomberg

Mimo że mieszanka wzrostu i inflacji okazała się mniej korzystna, nadal uważamy, że ryzyko rynkowe i ryzyko recesji pozostają niskie – dodaje strateg.

Goldman nadal pozytywnie odnosi się do akcji w ciągu najbliższych 12 miesięcy, jednak zdaniem  banku, emocje na rynku opadły, a wzrosty notowań walorów i indeksów mogą mieć bardziej „płaski” charakter.

Rosnące ceny ropy i miedzi powinny dobrze wróżyć inwestorom giełdowym, ale presja inflacyjna może wzmocnić Rezerwę Federalną w dążeniu do podwyższenia stóp.

Bank centralny utrzymał referencyjną stopę procentową na niezmienionym poziomie w zeszłym tygodniu, ale zauważył, że inflacja zaczyna się podnosić. Federalny Komitet Otwartego Rynku powiedział, że "ogólna inflacja i inflacja dla artykułów innych niż żywność i energia przesunęły się blisko 2 proc.", celu, który uważany jest zdrowy poziom inflacji.

Ekonomiści Goldman Sachs wciąż utrzymują, że Fed podniesie stopy jeszcze trzy razy w tym roku, znacznie wyprzedzając konsensus analityków z Wall Street. 

Według Mueller-Glissmanna, ciekawą inwestycją w najbliższych trzech miesiącach będzie też gotówką. 

Konkurencja gotówki względem innych klasa aktywów zdecydowanie wzrosła – wyjaśnia.

 

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Tadeusz Stasiuk, CNBC

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu