Goldman radzi „Sell in May”

opublikowano: 16-05-2016, 22:00

Analitycy Goldmana Sachsa uważają, że w tym roku inwestorzy nie zrobią źle, działając zgodnie z porzekadłem „Sell in May and go away”.

Zespół analityków, na czele którego stoi strateg amerykańskiego rynku akcji David Kostin, podtrzymuje prognozy osiągnięcia przez indeks S&P5002100 pkt. na koniec roku. Ostrzega jednak, że zanim to się stanie, na rynku akcji może panować duża zmienność. „Chwiejność w ciągu kilku następnych miesięcy może spowodować spadek indeksu S&P500 o 5-10 proc. do poziomu między 1850 a 1950 pkt.” — wynika z raportu. Obecnie wartość indeksu to około 2060 pkt.

Wśród negatywnych czynników, które mogą spowodować spadki w USA, analitycy Goldmana Sachsa wskazują m.in. wysokie wyceny spółek. Wskaźnik cena/ zysk dla S&P500 jest obecnie w 86 centylu, jeśli spojrzeć na dane z ostatnich 40 lat, a co do mediany akcji z indeksu, to notowana jest w 99 centylu historycznej wyceny. Innym negatywnym czynnikiem jest niepewność co do działań Fedu w sprawie stóp procentowych, a kolejnym to, że w USA jest rok wyborczy. Zwykle latem takiego roku rozpoczyna się okres dużej zmienności S&P500.„Niezrównoważona dystrybucja ryzyk wzrostu/spadku sugeruje «sprzedaż w maju» lub kupno zabezpieczenia” — głosi raport.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Polecane