Goldman Sachs: Arabia Saudyjska myli się w sprawie łupków w USA

opublikowano: 12-12-2016, 13:55

Arabia Saudyjska błędnie zakłada, że producenci ropy ze złóż łupkowych w USA nie zareagują na wyższe ceny w 2017 roku, ocenia Goldman Sachs.

O ile cena ropy może wzrosnąć do 60 USD za baryłkę jeśli członkowie OPEC i inne państwa zmniejszą wydobycie zgodnie z zapowiedzią, to zwiększenie produkcji przez firmy działające na złożach łupkowych w USA sprowadzi ją znów do 55 USD, prognozuje sytuację na rynku w pierwszym półroczu 2017 roku zespół analityków Goldman Sachs.

Zwraca uwagę, że liczba pracujących szybów w USA i Kanadzie już teraz jest najwyższa od stycznia. Analitycy szacują, że amerykańscy producenci mogą osiągnąć przy cenie 55 USD za baryłkę wydobycie dochodzące nawet do 800 tys. baryłek dziennie.

Wzrost wydobycia w USA i przywrócenie produkcji w OPEC i Rosji kiedy tylko poziom zapasów się znormalizuje utrzymają równowagę na rynku w 2018 roku, co ograniczy potencjał wzrostu cen ropy w średnim terminie, uważają analitycy Goldman Sachs.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Marek Druś, Bloomberg

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu