Goldman Sachs: bez paniki w sprawie odwrócenia krzywej rentowności

opublikowano: 26-03-2019, 09:14

Goldman Sachs przyłączył się do grupy osób i firm finansowych, które radzą nie wpadać w panikę z powodu odwrócenia krzywej rentowności obligacji USA.

Stratedzy banku inwestycyjnego wskazują, że część krzywej rentowności, na której nastąpiła inwersja, nie jest tak duża jak wtedy, kiedy był to sygnał nadchodzącej recesji. Podkreślają, że obecne odwrócenie krzywej jest częściowo spowodowane spadkiem rentowności obligacji 10-letnich USA, którego przyczyny leżą poza USA. Zespół strategów Goldman Sachs zwraca również uwagę, że spready obligacji w USA nie sygnalizują pogorszenia sytuacji gospodarczej.

- Ryzyko recesji pozostaje niskie w środowisku niskich stóp procentowych – głosi raport banku.

Opinię Goldman Sachs podziela m.in. Morgan Stanley, którego strateg Matthew Hornbach stwierdził, że odwrócenie krzywej rentowności bonów trzymiesięcznych i obligacji 10-letnich USA musiałoby trwać co najmniej do czerwcowego posiedzenia FOMC, aby włodarze polityki monetarnej USA poczuli się z tym „niekomfortowo”. Gdyby potrwało dłużej, amerykański bank centralny musiałby podjąć „konieczne działania”.  

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Marek Druś, Bloomberg

Polecane