Goldman Sachs: Chiny obniżą planowany wzrost w 2020 r. do „około" 6 proc.

opublikowano: 06-12-2019, 11:25

Obniżenie planowanego tempa wzrostu w przyszłym roku pozwoli władzom Chin na działania przy utrzymaniu w zasięgu celu, którym jest podwojenie dochodów w tej dekadzie, twierdzi Goldman Sachs.

Ekonomiści amerykańskiego banku przypominają, że w tym miesiącu odbędzie się doroczna Centralna Robocza Konferencja Gospodarcza Partii Komunistycznej. W tym roku docelowym wzrostem było 6,0-6,5 proc. Użycie przy wyznaczeniu kolejnego terminu „około” oznacza możliwość jego spadku poniżej 6 proc. bez ryzyka minięcia celu, zwraca uwagę Goldman Sachs przypominając, że ustalony przez konferencję cel nie jest zwykle ujawniany przed formalną akceptacją przez parlament w marcu.

W trzecim kwartale gospodarka Chin rosła w tempie 6 proc., najwolniej od prawie trzech dekad. Ekonomiści oczekują, że w czwartym było jeszcze niższe.

Goldman Sachs uważa, że władze Chin zaakceptują wyższą inflację w 2020 roku, podwyższając jej pułap z obecnych 3 proc. do 4 proc. W październiku wynosiła 3,8 proc. i była najwyższa od 2012 roku. Na początku przyszłego roku inflacja może wzrosnąć do nawet 5 proc. jeśli utrzyma się niedobór wieprzowiny spowodowany przez epidemię ASF. W dalszej części roku dynamika wzrostu cen ma osłabnąć.

Goldman Sachs spodziewa się także zgody władz na zwiększenie przyszłorocznego deficytu fiskalnego do 3 proc. z 2,8 proc. w obecnym roku. Przypominają, że w związku z serią działań podjętych w tym roku, m.in. cięciami podatków, osiągnięcie deficytu poniżej 3 proc. w przyszłym roku byłoby trudne do osiągnięcia.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Marek Druś, Bloomberg

Polecane