Goldman Sachs: Chiny „znacząco” napędzą wzrost w eurolandzie

opublikowano: 29-04-2019, 07:47

Stabilizująca się gospodarka Chin powinna „znacząco napędzić wzrost strefy euro” w tym roku, prognozuje Goldman Sachs.

Ekonomiści banku wskazują, że wpływ ożywienia w Chinach widoczny jest zwykle z trzymiesięcznym opóźnieniem w strefie euro. Wskazują, że najmocniej chińską stymulację odczuje gospodarka Niemiec, a najmniej Hiszpanii.

Ekonomiści Goldman Sachs przyrównują spodziewany wpływ ożywienia w Chinach na gospodarkę strefy euro do podobnych wydarzeń z 2016 roku.

- W porównaniu do 2016 roku działania stymulacyjne w Chinach rozpoczęte w trzecim kwartale 2018 roku są mniejszej skali i różnią się kompozycją, bo są raczej skoncentrowane na wydatkach na infrastrukturę w ramach polityki fiskalnej niż na szerokiej działalności przemysłowej w ramach polityki kredytowej – głosi raport banku.

Ekonomiści Goldman Sachs podkreślają, że chińskie wydatki na infrastrukturę zwykle słabiej wpływają na sytuację w Europie i wymaga to więcej czasu. Prognozują, że tempo wzrostu gospodarczego w strefie euro przyspieszy do 1,5 proc. w drugim półroczu.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Marek Druś, Bloomberg

Być może zainteresuje Cię też:

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Tematy