Goldman Sachs: gospodarka Chin ustabilizuje się bez agresywnej stymulacji

opublikowano: 22-01-2019, 07:17

Gospodarka Chin prawdopodobnie ustabilizuje się w drugiej połowie 2019 roku, uważa Jan Hatzius, główny ekonomista Goldman Sachs.

- Nie uważamy, że dojdzie do agresywnej stymulacji. Oczekujemy pewnej stabilizacji chińskiej gospodarki w miarę upływu 2019 roku – powiedział Hatzius.

Jan Hatzius
Zobacz więcej

Jan Hatzius Bloomberg

PKB Chin wzrósł w ostatnim kwartale 2018 roku o 6,4 proc., najmniej od 2009 roku. W całym roku tempo wzrostu wyniosło 6,6 proc. i było najniższe od 1990 roku. Obudziło to oczekiwania bardziej zdecydowanych działań stymulacyjnych rządu.

Hatzius uważa, że spowolnienie gospodarki Chin to głównie skutek działań rządu nakierowanych na obniżenie ogólnego poziomu zadłużenia.

- Najważniejszą przyczyną jest tak naprawdę obniżenie tempa wzrostu kredytu i obawy części polityków dotyczące nierównowagi finansowej, które skłoniły ich do realizacji bardziej jastrzębiej polityki – powiedział ekonomista Goldman Sachs.  – Naszym zdaniem, to jest decydujący czynnik powodujący negatywny kierunek w 2018 roku, a być może trochę bardziej pozytywny w 2019 roku – dodał.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Marek Druś, Bloomberg

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu