Goldman Sachs: inflacja bazowa w strefie euro osiągnie szczytowe 2 proc. w listopadzie

PAP
opublikowano: 24-08-2021, 12:55

Inflacja bazowa w strefie euro osiągnie szczytowe tempo 2 proc. w listopadzie. W 2022 r. spodziewane jest jej drastyczne spowolnienie. Ryzykiem pozostaje odchylenie się tej wartości w górę - wynika z opublikowanych we wtorek prognoz analityków Goldman Sachs.

W raporcie Goldman Sachs poinformowano, że wynik przewidywanego szczytowego tempa inflacji bazowej w strefie euro prognozowany na 2 proc. w listopadzie, to kombinacja skrajnych prognoz sformułowanych w oparciu o pięć modeli analitycznych.

Według ekspertów, ryzykiem, którym obarczona jest optymalna prognoza, jest jej odchylenie się w górę. W 2022 r. inflacja bazowa w strefie euro powinna drastycznie się obniżyć - dodano w opracowaniu.

Jak podkreślili analitycy Goldman Sachs, inflacja w strefie euro w ostatnich miesiącach była szczególnie niestabilna, a dane jej dotyczące trudno interpretować w kontekście prognoz.

Zespół analityczny ocenił jednak, że wzrost inflacji w drugiej połowie bieżącego roku ma charakter tymczasowy i w przyszłym roku dojdzie do jej obniżenia w związku z zanikiem presji inflacyjnej związanej z ponownym otwieraniem się gospodarki po pandemii i rozruchem łańcuchów dostaw.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Polecane