Goldman Sachs: konflikt handlowy USA z Chinami nieunikniony

opublikowano: 10-02-2017, 07:37

Ekonomiści Goldman Sachs uważają, że konflikt handlowy USA z Chinami jest niemal pewny choć jego wynik nie będzie korzystny dla żadnego z państw.

- Trump publicznie krytykował politykę handlową USA od dekad i uczynił ją kluczową kwestią swojej kampanii; nie widzimy wielu powodów, aby wierzyć, że nie będzie realizował swoich zapowiedzi – napisał Andrew Tilton, szef zespołu ekonomistów zajmujących się regionem Azji-Pacyfiku w Goldman Sachs.

Zobacz więcej

fot. Bloomberg

W „łagodnej” wersji ekonomiści przewidują uznanie Chin za „manipulatora walutowego” i wprowadzenie selektywnych ceł na chiński import.

W scenariuszu „agresywnym” przewidują ogłoszenie ceł na cały chiński import. Oczekują, że Chiny zareagują „proporcjonalnie”. Mogą odpowiedzieć nakładając cła na eksport z USA, czy też utrudnić działalność amerykańskich firm w Chinach. Do tego Chiny są drugim po Japonii posiadaczem obligacji skarbowych USA. Mają dług wartości 1,05 bln USD.

Ekonomiści oceniają, że konflikt handlowy USA z Chinami będzie kosztowny. Goldman Sachs szacuje, że efektywny wzrost ceł o 11 proc. może zmniejszyć wzrost PKB USA o 0,7 pkt procentowego. Morgan Stanley prognozuje z kolei, że analogicznie wzrost ceł o 5 proc. na eksport chiński może obniżyć wzrost PKB Chin o 0,1 pkt procentowego.
 

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Marek Druś, MarketWatch

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu