Goldman Sachs: „Niebieska Fala” może uruchomić 2,5 bln USD stymulacji gospodarki USA

opublikowano: 19-10-2020, 15:31

Goldman Sachs uważa, że jeśli nastąpi „Niebieska Fala”, czyli przejęcie przez Demokratów w najbliższych wyborach Białego Domu i Senatu oraz utrzymanie kontroli nad Izbą Reprezentantów, może to prowadzić do działań stymulacyjnych łącznej wartości nawet 2,5 bln USD.

- To uwzględniałoby prawdopodobnie pakiet stymulacyjny w pierwszym kwartale, po którym pojawiłaby się legislacja w obszarze infrastruktury i ochrony klimatu. W tym scenariuszu oczekujemy w trzecim kwartale legislacji zwiększającej świadczenia zdrowotne i inne, finansowane z podwyżki podatków – twierdzi Jan Hatzius, główny ekonomista Goldman Sachs.

Wskazał, że analiza banku pokazała iż sygnalizowane przez kandydata Demokratów Joe Bidema podwyższenie podatków dla firm i osób o najwyższych dochodach nie zaszkodzi gospodarce, bo jego negatywne efekty zostaną zrekompensowane przez pozytywne skutki działań stymulacyjnych.

Rozmowy administracji Donalda Trumpa z Demokratami z Izby Reprezentantów w sprawie działań stymulacyjnych wciąż trwają. Demokraci proponują swój pakiet, którego wartość sięga 2,2 mld USD. Administracja Donalda Trumpa proponuje 1,8 mld USD. Lider republikańskiej większości w Senacie Mitch McConnell mówił w ubiegłym  tygodniu o rozwiązaniach wartości 500 mld USD.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Marek Druś, Yahoo.com

Polecane