Goldman Sachs obniża prognozę amerykańskiego PKB

Tadeusz Stasiuk, Fox Business
opublikowano: 26-07-2021, 21:34

Amerykański bank inwestycyjny Goldman Sachs oczekuje silnego spowolnienia tempa wzrostu gospodarki Stanów Zjednoczonych w 2022 r. Uzasadnia to obawami związanymi z pandemią koronawirusa, które nie pozwolą na pełne odżycie sektora usług.

fot. Brendan McDermid/Reuters/Forum

Zweryfikowane szacunki banku zakładają, że wzrost PKB wyhamuje w drugiej połowie przyszłego roku do 1,5-2 proc. Projekcja na 2021 r. została również zredukowana. Ma to być 6,6 proc. zamiast wcześniej spodziewanych 7 proc. Bank zdecydował się obniżyć prognozę na III i IV kw. br. o jeden punkt procentowy odpowiednio do 8,5 i 5 proc.

W komunikacie bank podkreślił, że spodziewa się iż szczyt wzrostu będzie miał miejsce w połowie bieżącego roku, a boom napędzany jest programem szczepień i wsparciem fiskalnym.

Jednak oczekujemy wyraźnego wyhamowania tempa rozwoju w kolejnych miesiącach, co jest wynikiem niekorzystnych warunków wpływających na pełne odrodzenie sektora usług, który nie będzie w stanie powrócić do poziomów sprzed pandemii – ocenił Ronnie Walker, ekonomista Goldman Sachs.

Wskazał on, że nowe warianty koronawirusa, w tym rozprzestrzeniający się obecnie Delta, oznaczają dłuższe niż prognozowano utrzymywanie się pewnych restrykcji, które szczególnie uderzają w usługi takie jak transport, gastronomia, turystyka, hotelarstwo czy rozrywka.

Bank twierdzi, że jeśli nawet uda się w końcu zapanować nad pandemią, praca zdalna będzie o wiele bardziej powszechna niż przed wybuchem kryzysu.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Polecane