Goldman Sachs obniżył prognozę rentowności amerykańskich obligacji

opublikowano: 08-01-2019, 17:28

Bank Goldman Sachs Group jest ostatnią spółką z Wall Street, która zmieniła oczekiwania odnośnie obligacji skarbowych w obliczu spowolnienia globalnego wzrostu gospodarczego i słabnącego podejścia do bardziej rygorystycznej polityki pieniężnej.

Amerykański bank stwierdził, że 10-letnie rentowności mogą osiągnąć najwyższy poziom w tym cyklu, zmniejszając prognozę na koniec 2019 r. o 50 punktów bazowych do 3 procent. 

Zobacz więcej

Goldman Sachs, fot.:Bloomberg

fot. Bloomberg

Wcześniej inne banki JPMorgan Chase & Co. i Bank of America Merrill Lynch również obniżyły  swoje prognozy, oczekując mniejszej liczby podwyżek stóp procentowych przez Rezerwę Federalną. Tymczasem obligacje odzyskały status swoistego „raju” dla funduszu BlackRock po zeszłorocznym spadku, który doprowadził rentowności do siedmioletniego maksimum.

Teraz oczekujemy, że rentowności 10-letnich papierów mogą osiągnąć najwyższy poziom w tym cyklu - napisali stratedzy Goldmana kierowani przez Praveena Korapatiego w notatce dla klientów. Dodali, że "…istotna słabość danych o wzroście w połączeniu ze słabymi nastrojami odnośnie ryzyka i bardziej rygorystycznymi warunkami finansowymi skłoniły rynki do ponownego rozważenia zakresu normalizacji polityki pieniężnej możliwej na całym świecie".

Prognozy Goldmana nadal wskazują na wzrosty rentowności 10-letnich obligacji z obecnych 2,70 proc., ale poniżej 3,25 proc. osiągniętych w październiku. J

Oczekiwania Goldmana dotyczące niemieckich obligacji tzw. Bundów zostały obniżone o 15 punktów bazowych do 0,65 procent. 

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Tadeusz Stasiuk, Bloomberg

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu