Goldman Sachs obniżył prognozę PKB Polski

  • PAP
opublikowano: 18-08-2022, 15:11
Play icon
Posłuchaj
Speaker icon
Close icon
Zostań subskrybentem
i słuchaj tego oraz wielu innych artykułów w pb.pl

Wzrost gospodarczy Polski w 2022 r. będzie mniejszy i wyniesie 3,9 proc. - przewidują analitycy banku Goldman Sachs. Według poprzedniej prognozy roczny wzrost miał wynieść 5,9 proc.

fot. Bloomberg
fot. Bloomberg

Po publikacji danych przez urzędy statystyczne krajów CEE-4 (Polska, Węgry, Rumunia i Czechy) Goldman Sachs zrewidował swoje projekcje dotyczące wzrostu gospodarczego w bieżącym roku.

"Po danych za II kwartał nasze prognozy rocznego wzrostu w 2022 r. wzrosły do 6,0 proc. dla Węgier (poprzednio: 5,4 proc.), 7,1 proc. dla Rumunii (poprzednio: 5,7 proc.) i spadły do 3,9 proc. dla Polski (poprzednio: 5,9 proc.)" - poinformowali analitycy.

Spodziewają się, że zaostrzenie globalnych warunków finansowych i spowolnienie popytu zewnętrznego będzie miało wpływ na aktywność gospodarzcą w drugiej połowie roku. Zanikające wsparcie ze strony normalizacji po pandemii powinno również działać jako czynnik osłabiający wzrost w regionie CEE w pozostałej części roku.

Z opublikowanego w środę szacunku flash GUS wynika, że produkt krajowy brutto w drugim kwartale br. wzrósł o 5,3 proc. r/r wobec wzrostu o 8,5 proc. r/r w pierwszym kwartale 2022 r. W ujęciu kwartał do kwartału PKB spadł o 2,3 proc. To "znacznie poniżej" prognoz Goldman Sachs i konsensu, które wynosiły odpowiednio 0,2 i -0,6 proc. kw/kw - odnotowali analitycy.

Goldman Sachs zastrzegł, że "szacunki flash dla Polski (...) zawierają jedynie dane dotyczące wzrostu PKB w ujęciu nominalnym". Przypomniano, że dane dotyczące wydatków w ramach szacunków PKB zostaną opublikowane 31 sierpnia.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: PAP

Polecane