Goldman Sachs oczekuje mniejszej podwyżki stóp EBC w grudniu

Bloomberg, MD
opublikowano: 15-10-2022, 17:12
Play icon
Posłuchaj
Speaker icon
Close icon
Zostań subskrybentem
i słuchaj tego oraz wielu innych artykułów w pb.pl

Goldman Sachs spodziewa się wolniejszego tempa wzrostu stóp Europejskiego Banku Centralnego w pozostałej części obecnego roku, wskazując na ostatnie komentarze członków władz banku, informuje Bloomberg.

Ekonomiści banku prognozują, że w październiku EBC podwyższy stopy kolejny raz o 75 pkt. bazowych, ale w grudniu już tylko o 50 pkt., a nie 75 pkt., jak dotąd oczekiwali.

- Ostatnie komentarze z EBC sugerują, że kilku członków Rady Prezesów preferuje wolniejsze tempo podwyżek pod koniec roku po tym jak stopa depozytowa osiągnie poziom neutralny, gospodarka zacznie maleć, a Fed spowolni tempo zacieśniania – głosi raport amerykańskiego banku.

Bloomberg zwraca uwagę, że Goldman Sachs podtrzymał prognozę, że krańcowa stopa EBC sięgnie 2,75 proc. i zostanie osiągnięta w marcu przyszłego roku. Ekonomiści banku uważają także, że bank centralny eurolandu na początku drugiego kwartału przyszłego roku zacznie redukować swój bilans, który znacząco wzrósł w minionych latach w wyniku programów skupowania na rynku obligacji.

W sobotę Klaas Knot, członek Rady Prezesów EBC i szef banku centralnego Holandii, powiedział, że bank centralny eurolandu powinien rozważyć rozpoczęcie redukcji bilansu kiedy stopy osiągną wartość neutralną. Większość członków Rady widzi ją w przedziale 1,5-2,0 proc. w przypadku stopy depozytowej, która obecnie wynosi 0,75 proc. Knot dał także do zrozumienia, że jest za spowalnianiem tempa wzrostu stóp w miarę zbliżania się do momentu, kiedy będą wiarygodne dowody, że inflacja zaczęła spadać.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Polecane