Goldman Sachs oczekuje obniżek stóp na dwóch najbliższych posiedzeniach FOMC

opublikowano: 21-08-2019, 12:54

Ekonomiści Goldman Sachs prognozują, że chcąc utrzymać spokój na rynku obligacji FOMC będzie obniżał stopy procentowe na każdym z dwóch następnych posiedzeń.

W lipcu Komitet Operacji Otwartego Rynku Rezerwy Federalnej (FOMC) zdecydował o pierwszym od ponad dekady obniżeniu głównej stopy. Spadła o 25 pkt. bazowych do 2,0-2,25 proc. Ekonomiści Goldman Sachs, Jan Hatzius i Sven Jari Stehn oczekują, że obniżki tej samej wielkości zostaną dokonane na posiedzeniach we wrześniu i październiku.

Za cięciem, oprócz niepewności powodowanej przez wojnę handlową, ma przemawiać to, że bank centralny USA stał się „salonem luster”, w którym włodarze polityki monetarnej podejmując decyzję przykładają większą niż w przeszłości wagę do wyceny obligacji. Powodem ma być ich obawa dotycząca konsekwencji niespełnienia oczekiwania rynku na cięcie stóp, a także tego, że „niektórzy z nich przykładają dużą wagę do sygnałów z rynku obligacji (takich jak stromizna krzywej rentowności i oczekiwania inflacyjne wskazywane przez różnice rentowności) oceniając perspektywy wzrostu i inflacji”, uważają Hatzius i Stehn.

Rezultatem tego jest „dodatnie sprzężenie zwrotne” w którym traderzy obligacji domagają się luźniejszej polityki monetarnej, co skłania bank centralny do zajęcia bardziej „gołębiej” postawy. Ekonomiści Goldman Sachs zwracają uwagę, że taka dynamika wygasa dopiero kiedy dane makro sugerują iż dalsze luzowanie może być niewłaściwą polityką.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Marek Druś, Bloomberg

Polecane