Goldman Sachs: odbicie „V” gospodarki Chin osiągnęło punkt zwrotny

opublikowano: 20-04-2021, 08:31

Gospodarka Chin powraca do trendu wzrostowego po okresie załamania spowodowanym przez pandemię, twierdzi Goldman Sachs.

- Gospodarka Chin mija właśnie punkt zwrotny – napisali ekonomiści amerykańskiego banku inwestycyjnego. – Polityka ich władz przestała się koncentrować na pomocy w uzdrawianiu gospodarki po kryzysie spowodowanym przez COVID-19 i zaczęła zajmować się problemami długoterminowej stabilizacji i wzrostu – dodał.

W pierwszym kwartale gospodarka Chin wzrosła o 18,3 proc. w ujęciu rocznym. Goldman Sachs zwraca uwagę, że nie jest to jednak równomierna poprawa sytuacji. Eksport i handel nieruchomościami kwitną, tymczasem rozpoczynanie budów nowych domów i inwestycje w przemyśle przetwórczym są wciąż słabe. Ekonomiści amerykańskiego banku spodziewają się zrównywania sytuacji z czasem, ale dość powolnego.

fot. Bloomberg
fot. Bloomberg

Goldman Sachs nie widzi oznak silnego wzrostu konsumpcji dokonywanej przez chińskie gospodarstwa domowe. Wskazuje na utrzymujący się wciąż wysoki poziom oszczędności.

- Konsumpcj będzie powoli doganiać, ale prawdopodobnie będzie to się działo w wolnym tempie, biorąc pod uwagę utrzymującą się niepewność i długą drogę do osiągnięcia odporności stadnej – głosi raport ekonomistów banku.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Marek Druś, Bloomberg

Polecane