Goldman Sachs: OPEC nie zwiększy mocniej wydobycia

opublikowano: 23-11-2021, 18:33

Damien Courvalin, szef analizy rynku energii w Goldman Sachs uważa, że uwolnienie części rezerw ropy przez USA i kilka innych państw nie skłoni OPEC do bardziej zdecydowanego zwiększenia wydobycia, informuje Bloomberg na swojej stronie internetowej.

Zgodnie z wcześniejszymi sygnałami we wtorek ogłoszono, że USA uwolnią 50 mln baryłek ropy z rezerwy strategicznej. Część rezerw, choć w mniejszej skali, uwolnią również Chiny, Indie, Korea Południowa i Wielka Brytania.

W poniedziałek OPEC+ sygnalizował, że w reakcji na uwolnienie rezerw może zmienić swoje plany dotyczące zwiększania wydobycia w najbliższych miesiącach.

fot. Bloomberg
fot. Bloomberg

Courvalin powiedział Bloombergowi, że z perspektywy OPEC ostrożne zwiększanie produkcji ropy jest nadal najlepszym sposobem działania.

- OPEC nie ma zachęty do agresywnego zwiększania wydobycia i uwolnienie rezerw strategicznych prawdopodobnie go uspokoiło – stwierdził.

Courvalin zwrócił uwagę, że uwolnione rezerwy ropy są mniejsze niż spodziewał się rynek. Dlatego zareagował on wzrostem cen surowca, zauważył.

Ropa WTI ze styczniowych kontraktów drożeje obecnie o 1,9 proc. do 78,18 USD za baryłkę. Cena ropy Brent ze styczniowych kontraktów rośnie o 2,8 proc. do 81,90 USD.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Marek Druś, Bloomberg

Polecane