Goldman Sachs: państwo interweniowało na chińskim rynku akcji

opublikowano: 11-09-2018, 08:46

Kiedy w drugim kwartale doszło do dużych spadków na chińskich rynkach akcji grupa spółek na polecenie władz kupowała zapobiegając większej przecenie, twierdzi Goldman Sachs.

Amerykański bank przypomina, że „drużyna narodowa”, czyli grupa spółek powiązanych lub wykonujących polecenia władz Chin została stworzona w 2015 roku kiedy latem doszło do krachu na rynkach akcji, w wyniku którego główny indeks giełdy w Szanghaju stracił 40 proc. wartości.

W czerwcu obecnego roku indeks znalazł się w „rynku niedźwiedzia” po tym jak spadł o 20 proc. od ostatniego szczytu. Tłumaczono to zacieśnieniem warunków finansowania, które miało zmniejszyć zależność gospodarki Chin od zaciągania nowych długów, a także zaostrzeniem relacji handlowych Chin z USA.

W całym drugim kwartale główny indeks giełdy w Szanghaju spadł o 10 proc. Goldman Sachs ustalił, że w tym okresie „drużyna narodowa” kupiła akcje za 116 mld juanów (ok. 17 mld USD) netto. Łącznie spółki z tej grupy mają akcje o wartości 1,5 bln juanów, co stanowi prawie 3 proc. kapitalizacji chińskiej giełdy. 

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Marek Druś, cnbc.com

Być może zainteresuje Cię też:

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu