Goldman Sachs: perspektywy fiskalne USA „nie są dobre”

opublikowano: 22-05-2018, 07:16
aktualizacja: 22-05-2018, 07:17

Goldman Sachs uważa, że perspektywy fiskalne USA „nie są dobre” i zagrażają bezpieczeństwu gospodarczemu kraju podczas następnej recesji.

Jan Hatzius , główny ekonomista Goldman Sachs prognozuje wzrost deficytu federalnego USA z 825 mld USD, czyli 4,1 proc. PKB, do 1,25 bln USD w 2021 roku, co będzie wówczas stanowiło 5,5 proc. PKB. Do 2028 roku deficyt budżetowy USA ma sięgnąć aż 2,05 bln USD, czyli 7 proc. PKB. 

Jan Hatzius
Zobacz więcej

Jan Hatzius Bloomberg

- Rosnące deficyt i poziom zadłużenia prawdopodobnie wywrą presję na wzrost stóp procentowych, zwiększając jeszcze deficyt – przewiduje Hatzius. – Choć nie wierzymy, że USA grozi brak możliwości pożyczania lub spłaty długów, to rosnący poziom zadłużenie może mieć mimo to trzy konsekwencje długo zanim stabilność długu stanie się dużym problemem – dodał.

Pierwszą jest niechęć Kongresu do fiskalnej stymulacji przy wysokim zadłużeniu kiedy dojdzie do pogorszenia koniunktury. Kolejną jest dążenie polityków do stabilizacji zadłużenia w okresie poprawy koniunktury, co może hamować wzrost gospodarczy w tym czasie. Trzecią konsekwencją jest to, że wzrost deficytów i długu USA w „naturalny sposób” wywierać będzie presję na wzrost stóp procentowych, co z kolei będzie nadal przyczyniać się do dalszego wzrostu deficytu. Goldman Sachs wyliczył, że jego wzrost o 1 pkt. procentowy zwiększa rentowność obligacji 10-letnich USA o ok. 20 pkt. bazowych kiedy gospodarka jest w momencie pełnego zatrudnienia, z czym mamy do czynienia obecnie.

- Niespodzianki oczywiście są możliwe w obu kierunkach, ale uważamy, że ryzyko przechyla się w kierunku większych deficytów nie prognozowane – podsumował Hatzius.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Marek Druś, cnbc.com

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu