Goldman Sachs: PKB eurolandu spadnie przez wojnę na Ukrainie, inflacja blisko 8 proc.

opublikowano: 10-03-2022, 11:17

Goldman Sachs prognozuje, że z powodu wojny na Ukrainie gospodarka strefy euro zmniejszy się w drugim kwartale. Obniżyli prognozę jej wzrostu w całym roku, informuje Bloomberg.

Ekonomiści banku wskazują na zacieśnienie warunków finansowych, większy wpływ zakłóceń w handlu, a także rosnące niebezpieczeństwo zmniejszenia produkcji z powodu problemów z dostawami energii. Dodatkowo gospodarce eurolandu może szkodzić większy niż wcześniej zakładano negatywny wpływ wzrostu cen gazu i ropy na finanse gospodarstw domowych.

fot. Bloomberg
fot. Bloomberg

Goldman Sachs prognozuje, że inflacja w eurolandzie osiągnie w lipcu szczyt dochodząc do 7,7 proc. i wyniesie średnio w tym roku 6,8 proc. W 2022 roku PKB eurolandu ma wzrosnąć o 2,5 proc. Wcześniejsza prognoza banku mówiła o zwyżce o 3,9 proc. W 2023 roku tempo wzrostu gospodarczego ma spaść w strefie euro do 2,2 proc.

Goldman Sachs uważa, że z powodu pogorszenia sytuacji spowodowanej przez wojnę na Ukrainie bank centralny strefy euro opóźni normalizację polityki monetarnej, przedłużając zakupy aktywów. Ekonomiści banku nie spodziewają się podwyżki stóp w eurolandzie do 2023 roku.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Marek Druś, Bloomberg

Polecane