Goldman Sachs: podwyżka podatków w USA osłabi wyniki spółek

opublikowano: 12-04-2021, 15:11

Proponowana przez prezydenta Joe Bidena podwyżka podatków negatywnie wpłynie na wyniki spółek w przyszłym roku, uważa zespół strategów Goldman Sachs.

Biden chce podwyższyć podatek dochodowy dla firm do 28 proc. Zamierza także wprowadzić minimalną stawkę 21 proc. dla ich zagranicznych zysków. Stratedzy Goldman Sachs przekonują, że wprowadzenie propozycji prezydenta bez zmian oznaczałoby obniżenie wzrostu zysku na akcję S&P500 w przyszłym roku do 5 proc. do 190 USD. W mało prawdopodobnym scenariuszu utrzymania obecnej wysokości podatku zysk na akcję S&P500 wzrósłby o 12 proc. do 203 USD.

fot. Bloomberg
fot. Bloomberg

Stratedzy szacują, że podwyżka CIT do 28 proc. obniżyłaby wzrost zysku na akcję S&P500 o 8 USD w przyszłym roku. Podatek od globalnych zysków zmniejszyłby go o 5 USD, a postulowana minimalna stawka CIT na poziomie 15 proc. kosztowałaby 1 USD.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Marek Druś, Bloomberg

Polecane