Goldman Sachs podwyższył prognozę wzrostu USA

opublikowano: 08-02-2021, 19:01

Goldman Sachs podwyższył prognozę wartości pakietu stymulacji gospodarczej, który według niego zostanie przyjęty w USA.

Ekonomiści banku prognozują obecnie, że wartość stymulacji, która zostanie uchwalona przez Kongres, wyniesie 1,5 bln USD. Wcześniej szacowali, że będzie sięgała 1,1 bln USD. Podwyższyli jednocześnie prognozę wzrostu gospodarczego USA w drugim kwartale do 11 proc. W ujęciu rocznym prognozują 6,8 proc. wzrostu w 2021 roku i 4,5 proc. w 2020 roku. To o 0,2 pkt. procentowego więcej niż dotychczas zapowiadali.

- Choć dodatkowe 400 mld USD stymulacji, którą zakładamy, to ekwiwalent prawie 2 proc. PKB, to oczekujemy, że większość tych wydatków będzie realizowana przez wiele kwartałów w związku z czym będą miały ograniczony wpływ na wzrost w krótkim terminie – głosi raport Goldman Sachs.

Bank skorygował prognozę po tym jak w piątek rezolucję budżetową przyjęły zarówno Izba Reprezentantów jak i Senat. Otworzyło to drogę do uchwalenia pakietu wsparcia gospodarczego bez potrzeby uzyskiwania poparcia Republikanów.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Marek Druś, Bloomberg

Polecane