Jednym z najlepszych sposobów, aby zabezpieczyć się przed globalną przeceną akcji, jaka wydarzyła się w ubiegłym tygodniu, to kupować japońskiego jena i sprzedawać koreańskiego wona, przekonuje Goldman Sachs.
Analitycy amerykańskiego banku inwestycyjnego argumentują, że jen ma tendencję do umacniania się w okresach ucieczki kapitału od ryzykownych aktywów, bo jest postrzegany jako tzw. bezpieczna przystań. Z drugiej strony won jest dodatnio skorelowany z ruchem cen akcji. Dlatego kupno jena i sprzedaż wona może być dobrą „polisą” przed „rynkowymi burzami”.

- Jeśli zdominowana przez spadki kursów spółek technologicznych przecena będzie się przedłużać, oczekujemy dalszego osłabienia „akcjo-centrycznego” koreańskiego wona. Jednocześnie długa pozycja na jenie po raz kolejny wykazała najbardziej wiarygodną korelację ze S&P niżej, stopy USA niżej – głosi raport strategów Goldman Sachs z 12 października. – Długi jen/won powinien nadal być dobrym zabezpieczeniem przeciwko dalszym zmianom cen, które widzieliśmy przez ostatni tydzień – dodaje.
Podpis: Marek Druś, Bloomberg