Goldman Sachs: rynek akcji nie uwzględnia w pełni ryzyka recesji

Bloomberg, MD
opublikowano: 28-11-2022, 13:42
Play icon
Posłuchaj
Speaker icon
Close icon
Zostań subskrybentem
i słuchaj tego oraz wielu innych artykułów w pb.pl

Stratedzy Goldman Sachs uważają, że premia za ryzyko oferowana na amerykańskim rynku akcji jest wciąż niska i dlatego preferują obligacje, informuje Bloomberg.

Stratedzy Goldman Sachs wskazują, że ich model wskazuje 39 proc. prawdopodobieństwo spowolnienia gospodarki USA w okresie najbliższych 12 miesięcy. Tymczasem rynek ryzykownych aktywów uwzględnia w cenach 11 proc. prawdopodobieństwo takiej sytuacji. Autorzy opublikowanego w poniedziałek raportu przyznają, że choć polityka monetarna będzie w przyszłym roku mniejszym hamulcem dla rynku akcji, to może stać się nim spowolnienie globalnej gospodarki.

fot. Bloomberg
fot. Bloomberg

- Premia za ryzyko wydaje się niska biorąc pod uwagę podwyższone ryzyko recesji i niepewność dotyczącą wzrostu/inflacji – piszą stratedzy Goldman Sachs.

Wskazują, że w przypadku S&P500 wskaźnik cena/przyszły zysk wynosi 17,5 i jest wciąż powyżej 20-letniej średniej wynoszącej 15,7. Preferują obligacje zamiast akcji, które w ich ocenie oferują lepszy stosunek ryzyka do korzyści i powinny był mniej dodatnio skorelowane z akcjami pod koniec 2023 roku.

Bloomberg przypomina, że w ubiegłym tygodniu stratedzy Goldman Sachs prognozowali zakończenie przez S&P500 przyszłego roku w pobliżu poziomu 4000 pkt., czyli wartości indeksu z zamknięciu piątkowej sesji. Spodziewają się jednak w przyszłym roku dużej zmienności na rynku akcji.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Polecane