Goldman Sachs: rynek myli się w ocenie działania Fed

opublikowano: 20-12-2017, 13:25

Inwestorzy nie docenili znaczenia skali wzrostu gospodarczego dla polityki Rezerwy Federalnej i zbyt wiele uwagi skupiają przede wszystkim na danych o inflacji i płacach, które nie sprostały oczekiwaniom, uważa bank Goldman Sachs Group.

Jeśli wzrost w USA pozostanie powyżej potencjalnego poziomu, może to zwiększyć szanse na przegrzanie rynku pracy, co z kolei przyspieszy tempo podwyżek stóp procentowych – napisali kierowani przez Jana Hatziusa ekonomiści Goldmana w notatce do klientów, na którą powołuje się Bloomberg.

Zobacz więcej

Goldman Sachs, fot.:Bloomberg

fot. Bloomberg

Choć silne skupienie uwagi rynku na danych dotyczących cen i płac jest rzeczywiście uzasadnione, uważamy, że rynek może nie doceniać znaczenia wskaźników wzrostu dla perspektywy polityki pieniężnej - napisali analitycy Goldman. 

W opinii Goldman Sachs Group, "…polityka Fed wcale nie wymaga podwyżki płac lub inflacji powyżej celu, aby zacieśniać politykę raz na kwartał, o ile szersza perspektywa gospodarcza pozostaje zgodna z zakładanym powrotem do celu".

Goldman oczekiwał, że Fed podniesie stopy czterokrotnie w przyszłym roku, tymczasem urzędnicy Fed w komentarzach po spotkaniu FOMC 13 grudnia zadeklarowali, że uwzględniają w prognozie trzy takie podwyżki.

 

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Tadeusz Stasiuk, Bloomberg

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu