Goldman Sachs: sprzedawajcie akcje

Zróbcie to teraz, zanim gwałtowne dostosowanie fiskalne na koniec roku uderzy w gospodarkę USA, przekonuje swoich klientów bank.

fot. Bloomberg
Zobacz więcej

fot. Bloomberg

Jeśli działania Kongresu nie zapobiegną temu, z końcem 2012 roku wygasną ulgi podatkowe wprowadzone m.in. za "ery Busha", nastąpią również automatyczne cięcia wydatków publicznych. Mowa o tzw. klifie fiskalnym, w kierunku którego zmierza obecnie gospodarka USA. 

- Nie oczekujcie, że Kongres cokolwiek zrobi w roku wyborczym – gasi nadzieję David Kostin, główny strateg amerykańskiego rynku akcji w Goldman Sachs.

Przypomina, że Kongres czekał do ostatniej chwili z podwyższeniem limitu zadłużenia rządu w 2011 roku, co niemal doprowadziło kraj do niewypłacalności i spowodowało przecenę na rynkach akcji. Można oczekiwać powtórki, uważa Kostin.  

- Realia polityczne i precedens z ubiegłego roku sugerują, że to, iż Kongres nie zdoła osiągnąć porozumienia w sprawie klifu fiskalnego, jest bardziej prawdopodobne niż wydaje się to inwestorom, bazując na rozmowach z naszymi klientami – napisał w raporcie. 

Przypomniał, że w ubiegłym roku Kongres znał już od miesięcy ostateczny termin podwyższenia limitu zadłużenia rządu, a mimo to nie był w stanie osiągnąć porozumienia satysfakcjonującego wszystkie strony. 

- Inwestorzy byli zszokowani i S&P500 stracił 11 proc. przez 10 sesji – podkreślił Kostin.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Marek Druś, moneynews.com

Być może zainteresuje Cię też:

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Świat / Goldman Sachs: sprzedawajcie akcje