Goldman Sachs: „szok Rusalu” może wynieść kurs aluminium do 3000 USD

opublikowano: 18-04-2018, 12:23
aktualizacja: 18-04-2018, 12:26

Aluminium drożeje po tym jak USA objęły sankcjami rosyjski koncern aluminiowy Rusal, co wywołało obawy o podaż metalu. Goldman Sachs uważa, że kurs aluminium może dojść nawet do 3000 USD w krótkim terminie.

Aluminium drożeje w środę o prawie 4 proc. do 2487,50 USD za tonę. Goldman Sachs prognozuje, że jego cena może dojść w krótkim terminie do 2800-3000 USD. Oznacza to potencjał jeszcze nawet 20 proc. wzrostu ceny metalu. W porównaniu z ceną sprzed 6 kwietnia, czyli dnia nałożenia sankcji na drugiego na świecie dostawcę aluminium, oznaczałoby to wzrost o 50 proc.

Zobacz więcej

[FOT. BLOOMBERG]

- Sankcje USA na rosyjskich oligarchów i należące do nich lub kontrolowane przez nich spółki miały dramatyczny wpływ na rynek aluminium. Niepewność  dotycząca naszej prognozy jest wielka. Jeśli jednak nie dojdzie do dostatecznie szybkiego rozwiązania problemu, ceny mogą przekroczyć naszą prognozę – głosi raport Goldman Sachs.

Aluminium jest już najdroższe od sześciu lat. Amerykański bank jest jednak przekonany, że jego cena może wzrosnąć jeszcze mocniej.

- Rosyjskie sankcje pojawiły się w momencie kiedy podaż tlenku glinu zmniejszyła się z powodu problemów w rafinerii Alunorte w Brazylii – argumentuje Goldman Sachs.

Goldman Sachs podwyższył prognozę 3-miesięczną ceny aluminium do 2500 USD, 6-miesięczną do 2300 USD, a 12-miesięczną do 2000 USD.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Marek Druś, Bloomberg

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu