Goldman Sachs: wyższe ceny energii nie wpłyną na NBP

opublikowano: 15-10-2018, 12:12

Połączenie wyższych cen ropy naftowej oraz hurtowych cen energii elektrycznej prawdopodobnie wpłyną na wzrost inflacji do 2019 r. łącznie, zapowiada Goldman Sachs.

Od czasu publikacji lipcowego raportu o inflacji, ceny ropy wzrosły o blisko 15 proc., a ceny energii wzrosły niemal o 25 proc., co wynika z wyższych cen węgla oraz gwałtownego wzrostu kosztów pozwoleń na emisję CO2.

Przełożenie wyższych cen ropy na ceny paliwa jest relatywnie mechaniczne. Przełożenie wyższych cen hurtowych energii na ceny detaliczne nie jest już jednak pewne. Łączy się to z wyborami parlamentarnymi, które przypadają na drugą połowę 2019 r.

Zdaniem analityków Goldman Sachs te czynniki przełożą się na wzrost inflacji w 2019 r. o 0,3-0,4 punkty procentowe. W związku z tym bank podwyższył prognozę inflacyjną z 2,3 proc. rok do roku do 2,7 proc., co jest zgodne z ostatnią prognozą NBP.

Bank centralny nie powinien również zmienić toru swojej polityki w związku z powyższymi wydarzeniami. Po pierwsze dlatego, że będzie koncentrował się wyłącznie na tzw. efekcie drugiej rundy, a po drugie dlatego, że według GS inflacja bazowa utrzyma się na stosunkowo niskim poziomie (obecnie jest to zaledwie 0,2 proc. rok do roku).

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: KŁ

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu