Goldman Sachs zapowiada: emerging markets dogonią resztę świata

Tomasz Hońdo starszy analityk Quercus TFI
opublikowano: 04-10-2018, 14:46

Dwa tygodnie po naszym artykule dotyczącym "wielkiej dywergencji" na globalnych rynkach, temat ten pod lupę wzięli analitycy Goldman Sachs. Podczas gdy my pokazaliśmy rozbieżność między zachowaniem amerykańskiego rynku akcji i pozostałych giełd (MSCI ACWI ex USA), Goldman spośród tej drugiej grupy wyłowił specyficznie rynki wschodzące, które - trzeba przyznać - są najsłabszym ogniwem giełd w tym roku.

Analitycy banku pokazują, że omawiana dywergencja powstała nie tylko w odniesieniu do rynków akcji, lecz także jeśli chodzi o stopy zwrotu z obligacji.

 

Eksperci GS znaleźli na kartach historii (począwszy od lat 80.) 10 przypadków podobnej dywergencji, w czasie których zwyżce S&P; 500 (przeciętnie o 10%) towarzyszył spadek MSCI Emerging Markets (przeciętnie o 20% - czyli mniej więcej tyle co obecnie). Wśród nich znalazły się takie przypadki jak "Tequila crisis" w 1994 roku (kryzys meksykański, a u nas - pierwsza w historii bessa na GPW) czy też kryzys azjatycki/rosyjski 1997-1998.

Co działo się potem? Goldman sugeruje, że negatywny scenariusz (załamanie na Wall Street w ślad za EM) jest mało prawdopodobny - historycznie miał miejsce w jedynie dwóch na dziesięć przypadków. Bardziej prawdopodobne jest, że po okresie dywergencji ceny akcji na rynkach wschodzących zaczną wreszcie rosnąć (choć niekoniecznie doganiać USA) - tak działo się w 8/10 przypadków.

 

"Krótko mówiąc, oczekujemy, że to akcje na rynkach wschodzących zaczną nadrabiać zaległości względem USA, a nie że akcje w USA zostaną pociągnięte w dół w ramach szerokiej wyprzedaży" - konkluduje Goldman Sachs. Zdaniem analityków wynika to nie tylko z historycznych porównań ale też zakładanego przyspieszenia wzrostu gospodarczego na emerging markets. Co ciekawe dokładnie to samo zakłada inny bank - J.P. Morgan.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Tomasz Hońdo starszy analityk Quercus TFI

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu