Goldman Sachs: zbyt wcześnie, aby liczyć na łagodniejszy Fed

opublikowano: 09-08-2022, 17:55
Play icon
Posłuchaj
Speaker icon
Close icon
Zostań subskrybentem
i słuchaj tego oraz wielu innych artykułów w pb.pl

Analitycy Goldman Sachs ostrzegają, że inflacja w USA pozostanie w najbliższym czasie „niekomfortowo wysoka”, a rynki finansowe są obecnie bardziej niż wcześniej narażone na negatywne niespodzianki, informuje MarketWatch.

W ostatnim czasie na rynkach umacniało się przekonanie, że po serii agresywnych podwyżek stóp i oczekiwanym minięciu szczytu inflacji Fed stanie się mniej „jastrzębi”. Widać to było po spadku od czerwca do początku sierpnia nominalnych rentowności o prawie 100 pkt. bazowych, a realnych o 85 pkt. Analitycy Goldman Sachs zwrócili jednak uwagę, że wskaźniki pokazujące rozprzestrzenienie się inflacji wciąż rosły, co oznacza utrzymanie się wysokiej dynamiki wzrostu cen przez następne kilka miesięcy, prawdopodobnie do końca roku.

fot. Bloomberg
fot. Bloomberg

- Generalnie uważamy, że jest zbyt wcześnie aby rynek uwzględniał w pełni w cenach zmianę nastawienia Fed – głosi raport banku. – Inflacja w krótkoterminowej perspektywie prawdopodobnie utrzyma się niekomfortowo wysoko – dodaje.

W środę Departament Pracy ma podać wysokość inflacji cen detalicznych w USA w lipcu. Rynek oczekuje spadku do 8,7 proc. z 9,1 proc. w czerwcu. Rynek derywatów sygnalizuje, że inwestorzy spodziewają się utrzymania inflacji na poziomie ok. 8,8 proc. przez kolejne trzy miesiące, pisze MarketWatch.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Marek Druś, MarketWatch

Polecane